W uroczystości, której gospodarzem będzie szef Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos, wezmą też udział wybitni polscy sportowcy: Robert Korzeniowski, Anita Włodarczyk i Maja Włoszczowska.

Reklama

Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska reprezentować będzie Marcin Nowak, a region Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

Jak przekazali polscy organizatorzy, Ceremonia odbędzie się w miejscu szczególnym, nie tylko dla historii Rzymu, ale również całej nowożytnej Europy. Muzeum Ara Pacis jest symbolem pokoju, mocno związanego z wartościami olimpijskimi, które są z kolei nierozerwalnie połączone z Igrzyskami Europejskimi.

Ogień, od którego 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich, Capralos przekaże prezydentowi Dudzie, a ten z kolei odda go Korzeniowskiemu. Czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym dokona symbolicznego zapalenia pochodni, która następnie wyruszy w drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpocznie Włodarczyk.

Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca - 2 lipca. W rywalizacji sportowej weźmie udział ok. siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów. W programie znalazło się 29 dyscyplin, w tym w 19 z nich zawodnicy będą walczyć o kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu. W 13 dyscyplinach stawką będą dodatkowo medale mistrzostw Europy.