UIPM wspiera ścieżkę powrotu "niezależnych sportowców neutralnych" z paszportami Rosji i Białorusi, aby umożliwić zawodnikom wszystkich narodowości wspólną rywalizację w naszej dyscyplinie sportowej – napisano w oświadczeniu organu zarządzającego.

Reklama

Jesteśmy głęboko przekonani, że sport powinien być politycznie neutralny, a teraz bardziej niż kiedykolwiek musi działać jako narzędzie pokoju i symbol solidarności między sportowcami - dodano.

Zaznaczono, że UIPM zajmie się obecnie opracowaniem niezbędnych niezależnych procesów ułatwiających powrót tych sportowców, w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Letnich Sportów Olimpijskich (ASOIF).

Pod koniec marca MKOl poinformował o przywróceniu możliwości startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny w Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 ma zapaść w późniejszym terminie.

UIPM poszedł śladem federacji m.in. szermierczej, tenisa stołowego, judo, triathlonu oraz taekwondo, które już wcześniej zdecydowały się przywrócić rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji.