Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 39 szermierzy z Rosji i Białorusi, ale większość nie spełnia wymagań MKOl. W tym gronie jest m.in. mistrzyni olimpijska w szabli Sofia Pozdniakowa, córka Stanisława Pozdniakowa, czterokrotnego mistrza igrzysk w szabli, a obecnie prezesa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Reklama

Nie będą mieli flag, nazwy kraju, hymnu ani strojów narodowych i będą zobowiązani do niewygłaszania oświadczeń popierających wojnę – powiedział prezes CONI Giovanni Malago.

28 marca Komitet Wykonawczy MKOl postanowił, że rosyjscy i białoruscy sportowcy mogą brać udział w międzynarodowych zawodach tylko jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie wypowiadali się publicznie na temat inwazji wojskowej na Ukrainie i nie są związani z siłami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Pozdniakowa, tak jak wielu innych rosyjskich szermierzy, jest związana z wojskowym klubem CSKA Moskwa. Według wytycznych MKOl rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni być reprezentowani w sportach zespołowych. W Mediolanie zabraknie ich w rywalizacji drużynowej.

Reklama