Egipt, który wygrał dwie ostatnie edycje Pucharu Narodów Afryki, jest na dobrej drodze, aby zanotować trzecie zwycięstwo. "Faraonowie" zrewanżowali się Algierii za wpadkę w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata, kiedy to po porażce w meczu barażowym w Chartumie (Sudan) musieli pożegnać się z marzeniami o występie na mundialu w RPA.

Zanim doszło do barażu w Chartumie, Algierczycy polecieli na mecz grupowy do Kairu. Autokar wiozący drużynę algierską z lotniska został obrzucony kamieniami, a kilku piłkarzy zostało rannych.

W czwartkowym spotkaniu półfinałowym Egipt był zespołem zdecydowanie lepszym i zasłużenie wygrał 4:0. Algieria kończyła mecz w ósemkę. Pierwszy czerwoną kartkę w 39. minucie za faul w polu karnym na Emadzie Motaebie dostał obrońca Rafik Halliche. Rzut karny wykorzystał Hosni Abd Rabou.

W drugiej połowie Egipt uzyskał jeszcze większą przewagę. Piłkarze Algierii zaczęli grać nerwowo, zobaczyli kilka żółtych kartek, a później jeszcze dwie czerwone. W końcówce spotkania sędzia z Beninu miał poważne problemy z upilnowaniem graczy obu drużyn.

p

Bramki: Hosni Abd Rabou (39-karny), Mohamed Zidan (65), Mohamed Abdelshafi (81), Gedo (90+2).

Czerwone kartki: Rafik Halliche (38), Nadir Belhadj (70), Fawzi Chaouchi (87) - wszyscy Algieria.

Sędziował: Bonaventure Coffi Codjia (Benin).

Algieria: Fawzi Chaouchi; Madjid Bougherra, Nadir Belhadj, Anthar Yahia, Rafik Halliche; Yazid Mansouri, Hassan Yebda, Karim Ziani, Mourad Meghni (67-Abdelkader Laifaoui); Karim Matmour (75-Djamel Abdoun), Abdelkader Ghezzal (89-Mohamed Amine Zemmamouche)

Egipt: Essam Al Hadari; Mahmoud Fathallah (59-Gedo), Ahmed Al Muhammadi, Hani Said, Wael Gomaa; Ahmed Fathi, Hosni Abd Rabou, Sayed Moawad (78-Mohamed Abdelshafi), Ahmed Hassan; Mohamed Zidan, Emad Motaeb (52-Hossam Ghali)