Niedawno FIFA podpisała z firmą Sony umowę na dostawę sygnału w technologii 3D z ponad 25 meczów mundialu. – To rozpocznie nową erę w historii telewizyjnej transmisji – powiedział sekretarz generalny międzynarodowej federacji Jerome Valcke.

Reklama

Prawa do takich transmisji wykupił już ESPN 3D, który poza mundialem pokaże w trójwymiarze również turniej sportów ekstremalnych X Games 16, ligę uniwersytecką futbolu amerykańskiego, a za rok – nawet mecze NBA. W sumie w tym roku planowanych jest 85 trójwymiarowych transmisji, w przyszłym ponad sto.

– Jesteśmy zaszczyceni, że jako pierwsi będziemy mieli w naszej ofercie kanał przeznaczony do transmisji wydarzeń sportowych w 3D. Jeszcze w tym roku zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę o kolejne trójwymiarowe kanały – powiedział Eric Shanks, wiceprezydent Directv Entertainment, dostawca telewizji cyfrowych w Stanach Zjednoczonych.

Jednak nie tylko Amerykanie będą mieli okazję do oglądania meczów mundialu w 3D. Niektóre spotkania mają być transmitowane w tej technologii w specjalnych strefach dla kibiców, tzw. fan festach, na wielkich odbiornikach w centrum Londynu, Berlina, Paryża, Rzymu, Meksyku, Rio de Janeiro i Sydney. Telewizory do fan festów dostarczy firma Sony, która rywalizuje w sportowych transmisjach 3D z Panasonikiem, planującym pokazanie za cztery lata igrzysk zimowych w trójwymiarze. – Widzowie naszych transmisji nie będą zawiedzeni. Poczują się, jakby naprawdę byli na stadionie w RPA – chwali się Sir Howard Stringer, prezydent Sony Corporation.

W Polsce meczów mistrzostw świata w 3D raczej nie zobaczymy. Za to być może jeszcze w tym sezonie polscy abonenci Canal+ Cyfrowego będą mogli obejrzeć pierwszą trójwymiarową transmisję spotkania ekstraklasy. Firma wyprodukuje sygnał wraz ze swoimi partnerami – LG Electronics i Eutelsatem. We Francji Canal+ jeszcze w tym roku chce uruchomić kanał, którego ramówka w całości będzie opierała się o tę technologię.

Dzisiaj oficjalnie zostaną przedstawione szczegóły zapowiadanych przez Canal+ Cyfrowy transmisji oraz pokazów 3DTV. Canal+ obawia się jednego – że Polaków wciąż nie stać na specjalne telewizory przystosowane do odbioru nowego sygnału. Ceny tego typu odbiorników mają jednak spaść, gdy Sony, LG oraz Samsung dostarczą do sklepów nowe modele telewizorów 3D (prototypy zostały zaprezentowane rok temu). W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest to kwestia kilku miesięcy. W Polsce ma do tego dojść niewiele później.