W meczu z Realem Valladolid dwa gole dla Barcelony zdobył Lionel Messi - z 34 trafieniami okazał się najlepszym strzelcem Primera Division. Ostatnim piłkarzem, który zdobył tyle bramek dla Katalończyków był Brazylijczyk Ronaldo (w sezonie 1996/1997).

Barcelona obroniła trofeum wywalczone przed rokiem. W sumie triumfowała cztery razy w ostatnich sześciu latach.

Przed ostatnią kolejką Primera Division szansę zdobycia mistrzostwa miał jeszcze Real Madryt, ale musiał wygrać na wyjeździe z Malagą i liczyć na potknięcie Barcy. Jak się okazało, nie był w stanie sam sobie pomóc - "Królewscy" tylko zremisowali 1:1.

Piłkarze z Madrytu mogą pocieszać się jedynie tym, że wciąż mają znacznie więcej tytułów mistrzowskich na koncie niż Barcelona (31).

Trzecie miejsce już wcześniej zapewniła sobie Valencia. Sześciokrotny mistrz Hiszpanii w ostatniej kolejce pokonał 1:0 Tenerife (gol Alexisa w 91. minucie). Porażka oznacza degradację drużyny z Wysp Kanaryjskich, która opuszcza najwyższą klasę rozgrywek zaledwie po jednym sezonie. Innymi spadkowiczami są Xerez i Real Valladolid.

W ostatniej kolejce rozstrzygnęła się sprawa czwartego miejsca, premiowanego grą w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Piłkarze Sevilli nie zmarnowali szansy, wygrywając na wyjeździe z Almerią 3:2 (decydujący gol padł w... 94 minucie). Piątemu w tabeli Realowi Mallorca na pocieszenie pozostał udział w Lidze Europejskiej.