Wcześniej awans do ekstraklasy wywalczyły Widzew Łódź i KGHM Zagłębie Lubin, a zdegradowane zostały Kmita Zabierzów (do 3. ligi z powodu wycofania z rozgrywek) oraz Odra Opole i Tur Turek (do 2. ligi).

Przed ostatnią kolejką największe szanse na miejsce w barażach o awans miało Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wystarczyło mu wygrać ze Zniczem Pruszków, ale spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Potknięcie "Górali" wykorzystała kielecka Korona, która dzięki zwycięstwu 1:0 nad Dolcanem w Ząbkach awansowała na trzecią pozycję w tabeli. Gola na wagę wygranej uzyskał cztery minuty po przerwie Tomasz Nowak.

Zgodnie z czwartkową decyzją Komisja Odwoławczej ds. Licencji PZPN, w barażach o prawo gry w ekstraklasie z najwyższej klasy rozgrywkowej wystąpi Cracovia. Trenerem Korony jest pochodzący z Krakowa i przez niemal całą karierę piłkarską związany z Wisłą Marek Motyka.

O uniknięcie bezpośredniego spadku do 2. ligi walczono w Gorzowie Wlkp. Miejscowemu GKP wystarczył remis w spotkaniu z Motorem Lublin, ale podopieczni trenera Adama Topolskiego wygrali 6:1, m.in. dzięki trzem trafieniom Emila Drozdowicza i dwóm pochodzącego z Senegalu Mouhamadou Traore.

Obok gorzowian w barażach o utrzymanie wystąpi GKS Jastrzębie Zdrój, który w decydującym derbowym meczu uległ imiennikowi z Katowic 0:1. Jedynego gola w piątej minucie gry uzyskał Litwin Grażvydas Mikulenas.

Z uwagi na zawieszenie licencji Odry Opole nie odbył się mecz tego zespołu z Widzewem Łódź. Wydział Gier PZPN zapewne zweryfikuje go jako walkower na korzyść Widzewa.

Trzy punkty walkowerem zdobył również Tur Turek, który w ostatniej kolejce miał się zmierzyć z wycofanym z rozgrywek Kmitą Zabierzów.

Królem strzelców 1. ligi w sezonie 2008/2009 został Bułgar Ilijan Micanski, który dla Zagłębia Lubin uzyskał 25 bramek. Ostatnią w piątkowym meczu wygranym z Flotą Świnoujście 3:2.

W siedmiu spotkaniach 34. kolejki padło 16 goli. Sędziowie ukarali piłkarzy 24 żółtymi kartkami. Stadiony odwiedziło ok. 22 tys. widzów.