Widzew Łódź, który w sezonie 2008/09 zajął pierwsze miejsce w I lidze, najbliższy sezon rozpocznie w tej samej klasie rozgrywkowej. W tym przypadku bezpośredni awans do Ekstraklasy uzyskuje Korona Kielce, która zajęła trzecie miejsce w poprzednim sezonie w I lidze. Decyzje Komisji Do Spraw Nagłych oznaczają, że baraże o miejsce w Ekstraklasie nie odbędą się.

Komisja Odwoławcza Do Spraw Licencji jeszcze raz w najbliższy wtorek ma przeanalizować wniosek licencyjny Łódzkiego Klubu Sportowego.

W 2008 roku grające w ekstraklasie Widzew Łódź, Kolporter Korona Kielce i Zagłębie Lubin zostały zdegradowane przez Wydział Dyscypliny PZPN o jedną klasę rozgrywkową za udział w aferze korupcyjnej. Wszystkie drużyny odwołały się do Trybunału Arbitrażowego, ale tylko w przypadku łodzian uchylono karę degradacji.

Lubinianie i kielczanie spadli do pierwszej ligi, mimo że w rozgrywkach ekstraklasy 2007/2008 zajęli odpowiednio 5. i 6. miejsce. Z kolei Widzew został również zdegradowany, bowiem uplasował się na "spadkowej", 15. pozycji. Gdyby nie uchylono mu kary, to w sezonie 2008/2009 musiałby występować w drugiej lidze.

W sezonie 2008/2009 Widzew i Zagłębie wywalczyły awans do ekstraklasy. Korona zajęła trzecie miejsce.