"Chcielibyśmy uniknąć nerwowej końcówki, takiej jak w minionym sezonie. Cel o jaki walczyć będzie drużyna to ósme miejsce" - powiedział prezes Lechii Maciej Turnowiecki. Gdańszczanie dopiero w ostatniej kolejce minionych rozrywek, wygrywając na wyjeździe z Piastem Gliwice, zapewnili sobie pozostanie w ekstraklasie.

W letniej przerwie doszło do zmian organizacyjnych w gdańskim klubie, stał się on spółką akcyjną, pozyskał inwestora strategicznego. "Dzięki temu nasz klub jest stabilniejszy zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, nasza umowa z inwestorem opiewa na 10 lat" - podkreślił Turnowiecki.

Budżet klubu na nachodzący sezon to ponad 20 milionów złotych. Gdańskich piłkarzy poprowadzi Tomasz Kafarski, który pod koniec minionego sezonu zastąpił Jacka Zielińskiego i utrzymał drużynę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kafarski, który nie ma jeszcze wymaganej w ekstraklasie licencji, otrzymał zgodę PZPN na prowadzenie drużyny.

Gdańszczanie w letniej przerwie pozyskali pomocnika z Cracovii Pawła Nowaka oraz dwóch Łotyszy napastnika Ivansa Lukjanovsa i obrońcę Siergieja Kożansa.

"Uzupełnialiśmy skład zgodnie z sugestiami trenera Kafarskiego, powiedział, że potrzebuje ofensywnego pomocnika z <ostatnim podaniem> i taki jest Paweł Nowak. Lukjanovs z kolei został najlepszym piłkarzem ekstraklasy łotewskiej. Obaj występowali w Skonto Ryga" - wyjaśnił Turnowiecki.

W pierwszym meczu nowego sezonu gdańszczanie podejmą ekipę Arki Gdynia, będą to dopiero trzecie derby Trójmiasta w ekstraklasie. Dwa pierwsze miały miejsce w minionym sezonie, obydwa mecze wygrała Lechia. "To będzie prawdziwy hit kolejki, już teraz widać jak wielkie jest zainteresowanie widzów, kupujących bilety i karnety" - ocenił Maciej Turnowiecki.

W okresie przygotowawczym gdańszczanie rozegrali dziewięć spotkań sparingowych, z czego pięć wygrali, a cztery mecze zakończyły się remisami.

Sparingi Lechii:

Lechia - Widzew Łódź 2:1
Lechia - Wisła Płock 3:1
Lechia - Znicz Pruszków 1:0
Lechia - Warta Poznań 3:2
Lechia - Kaszubia Kościerzyna 3:1
Lechia - Widzew Łódź 0:0
Lechia - Pelikan Łowicz 2:2
Lechia - GKS Bełchatów 1:1
Lechia - Pogoń Szczecin 1:1