O fakcie wszczęcia postępowania w stosunku do Blattera FIFA poinformowała w piątek. Szef tej organizacji ma możliwość do godziny 11.00 w niedzielę zająć stanowisko, odpowiadając na pojawiające się w stosunku do niego zarzuty.

Reklama

Kontrkandydat Blattera w najbliższych wyborach na stanowisko prezydenta FIFA, 1 czerwca, Katarczyk Mohammed bin Hammam zarzucił mu, że wiedział o próbach przekupienia członków FIFA decydujących o przyznaniu organizacji MŚ i nie przedsięwziął żadnych środków zapobiegawczych.

Przed obliczem członków komisji etycznej FIFA obok Blattera i Hammama stanie także trzech wysoko postawionych członków kierownictwa piłkarskiej centrali.

"Nie zajmuję żadnego stanowiska w sytuacji wszczęcia postępowania przeciwko mnie. Wszystkie fakty świadczą bowiem, że jestem niewinny" - powiedział 75-letni Blatter.

Decyzja, kto będzie organizatorem Mundialu w 2018 i 2022 roku zapadła 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W rywalizacji o przywilej zorganizowania MŚ-2018 Rosja wyprzedziła Anglię oraz wspólne kandydatury hiszpańsko-portugalską i belgijsko-holenderską. Katar, gospodarz MŚ 2022 wygrał z USA, Japonią, Koreą Południową i Australią.

W głosowaniu wzięło udział 22 członków Komitetu Wykonawczego FIFA. Dwóch pozostałych działaczy tego gremium zostało wcześniej zawieszonych z powodu podejrzenia o udział w korupcji (Reynald Temarii z Tahiti i Nigeryjczyk Amos Adamu).