Jak dowiedział się lizboński dziennik "Diario Economico", kierownictwo klubu przymierza się do złożenia oferty na jeden z kanałów telewizji publicznej RTP. Według ekspertów, FC Porto może być liczącym się graczem w ubieganiu się o nabycie stacji ze względu na "duże możliwości finansowe oraz doświadczenie w branży medialnej".

Reklama

"Zależna od FC Porto spółka Porto Media obsługuje już sportową stację ŤPorto Canalť, dostępną w telewizji kablowej. Od kilku tygodni kierownictwo Smoków poważnie analizuje możliwość przejęcia jednego z kanałów telewizji RTP, który ma zostać sprywatyzowany w 2012 roku" - poinformował "Diario Economico".

Według lizbońskiej gazety, głównym obiektem zainteresowania władz FC Porto jest stacja RTP Internacional. Kanał ten, podejmujący głównie problematykę krajów języka portugalskiego, dostępny jest zarówno w telewizji kablowej, jak i satelitarnej.

"Posiadanie stacji telewizyjnej o tak dużym zasięgu mogłoby pomóc w medialnej promocji klubu FC Porto na świecie. Taki też jest główny zamiar kierownictwa Smoków" - ujawniła gazeta w oparciu o źródło zbliżone do procesu prywatyzacyjnego.

Władze FC Porto studiują też możliwość utworzenia konsorcjum inwestorów z krajów języka portugalskiego, takich jak Angola czy Brazylia, które przejęłoby jedną ze stacji RTP. Nowy kanał nosiłby nazwę TV Portugal.

FC Porto powstało w 1893 r. Od 1934 nieprzerwanie występuje w rozgrywkach pierwszej ligi portugalskiej, w której zdobyło 25 tytułów mistrzowskich. Za głównego autora sukcesów klubu uznawany jest prezes Jorge Nuno Pinto da Costa i realizowana przez niego polityka transferowa. Od czasu objęcia klubowych sterów w 1982 r. FC Porto zdobyło największe trofea: Puchar Mistrzów/Liga Mistrzów oraz Puchar Interkontynentalny w 1987 i 2004 r., a także Puchar UEFA/Liga Europejska w 2003 i 2011 r. FC Porto dysponuje największym w Lidze ZON Sagres budżetem na sezon 2011/2012, który szacowany jest na ponad 90 mln euro.