Nietypowe uhonorowanie Casillasa zaproponował Esteban Parro, burmistrz miasta oddalonego o niespełna 20 kilometrów na południowy zachód od stolicy.

Reklama

"Jest najlepszym bramkarzem na świecie, najwięcej razy występował w koszulce hiszpańskiej drużyny narodowej, ale przede wszystkim ze względu na wartości, jakimi kieruje się w codziennym życiu" - uzasadniał Parro na łamach dziennika "Marca".

"Dla dzieci i młodzieży w Hiszpanii, a zwłaszcza w Mostoles, jest on lustrem, w które patrzą każdego dnia. Widzą w Casillasie osobę niezwykle pracowitą, wytrwałą, pełną pokory i hojności, która pokazała, że można mnóstwo osiągnąć bez zapominania o tym, skąd się pochodzi" - dodał polityk.

Iker Casillas urodził się 20 maja 1981 roku w Mostoles. W połowie listopada, w spotkaniu towarzyskim z Kostaryką (2:2), pobił rekord innego bramkarza - Andoniego Zubizaretty pod względem liczby gier w reprezentacji. To był mecz nr 127. w karierze Casillasa.

W seniorskiej kadrze zadebiutował 3 czerwca 2000 roku w spotkaniu ze Szwecją. Miał wtedy 19 lat i 14 dni. Od 2008 roku jest kapitanem zespołu narodowego. Zdobył mistrzostwo świata w 2010 w Republice Południowej Afryki i mistrzostwo Europy w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii. Wystąpił także m.in. w ME w Portugalii w 2004 roku oraz mundialach w Korei Południowej i Japonii w 2002 i w Niemczech w 2006.

W pierwszej drużynie Realu Madryt, którego jest wychowankiem, gra od 1999 roku. Dwukrotnie sięgnął po zwycięstwo w Lidze Mistrzów, a cztery razy triumfował w Primera Division.