Czagajew, wobec którego toczy się w Szwajcarii kilka śledztw, został przesłuchany w czwartek przez prokuratora Genewy. Następnie prokurator Yve Bartossa wydał decyzję o umieszczeniu go w areszcie tymczasowym. Biznesmen jest podejrzany m.in. o fałszowanie dokumentów i pranie brudnych pieniędzy.

Reklama

We wtorek Czagajew ogłosił, że rozwiązuje istniejący od 42 lat Neuchatel Xanax, który kupił w maju. Powodem decyzji było odebranie licencji umożliwiającej udział w najwyższej klasie rozgrywkowej. Związane to było z nieprawidłowościami stwierdzonymi w klubie, między innymi z fałszerstwem dokumentacji bankowej, która umożliwiła nabycie praw licencyjnych kilka miesięcy temu.

Jesienią dziennik "Le Matin" ujawnił, że Czagajew w korespondencji z biurem ligi posłużył się dokumentem wątpliwej wiarygodności, wystawionym rzekomo przez Bank of America i podpisanym przez Tomasa Milllera (przez trzy +l+), co nie uszło uwagi osobom prowadzącym śledztwo - relacjonował dziennik.

Neuchatel Xamax Football Club został założony w 1970 roku jako fuzja klubów FC Cantonal (1906) i FC Xamax (1912). Największe sukcesy odnosił pod koniec lat 80. XX wieku, gdy sięgnął dwukrotnie po mistrzostwo Szwajcarii. W przeszłości z klubem byli związani Marek Leśniak i Ryszard Tarasiewicz.