Hiszpanie wywalczyli mistrzostwo po raz czwarty z rzędu i szósty w historii.

Finał był interesujący dopiero od początku drugiej połowy meczu (trwającego 2 x 20 minut). W 34. minucie naturalizowany Brazylijczyk Pula dał prowadzenie Rosjanom, którzy potem przez dwie minuty musieli grać w osłabieniu po czerwonej kartce. Hiszpanie wycofali bramkarza, ale Sergio Lozano wyrównał dopiero 34 sekundy przed końcową syreną.

Pierwsza połowa dogrywki (2 x 5 minut) nie przyniosła goli. W 48. minucie swoje drugie trafienie dla Hiszpanów zanotował Lozano. Wtedy bramkarza wycofali na końcowe dwie minuty Rosjanie. Byli blisko wyrównania, raz Hiszpanów uratował słupek. W ostatniej sekundzie do pustej rosyjskiej bramki trafił Kike i Hiszpania wygrała 3:1.

W chorwackim turnieju wystartowało dwanaście zespołów podzielonych na cztery grupy. Polacy nie zdołali wywalczyć awansu, mimo że zawody kwalifikacyjne rozegrano w Bielsku Białej. Prowadzeni przez czeskiego trenera Vlastimila Bartoska Polacy zajęli w ubiegłorocznych eliminacjach trzecie miejsce, za Portugalczykami i Białorusinami. Awans do turnieju finałowego uzyskali zwycięzcy sześciu grup i pięć drużyn z miejsc drugich. Z "polskiej" grupy - tylko Portugalia.

ME w futsalu zostały rozegrane po raz ósmy. Wcześniejsi zwycięzcy to: Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010), Rosja (1999) i Włochy (2003).

Polacy grali w ME raz - w 2001 roku w Moskwie przegrali wszystkie trzy grupowe mecze.