Program antydopingowy UEFA na Euro 2012 składał się z dwóch tur testów: przed i w trakcie turnieju. W pierwszym etapie przebadano 160 piłkarzy, po 10 z każdej z uczestniczących drużyn. Kontrole miały miejsce od 19 maja do 4 czerwca.

Kolejne przeprowadzono już w trakcie imprezy, po każdym z wszystkich 31 meczów. Badaniom poddano po czterech zawodników, po dwóch z danego zespołu. Testy przeprowadzano w Laboratorium Antydopingowym Euro 2012 w Instytucie Sportu w Warszawie.

Reklama

Po raz kolejny UEFA pokazała swoje zaangażowanie w działaniach antydopingowych. Zastosowano szeroki program kontroli, z którego możemy być dumni. Dzięki połączeniu badań przed i w trakcie turnieju u piłkarzy wszystkich zespołów grających w Euro 2012, nie mieli oni możliwości stosowania niedozwolonych środków - powiedział prezes Komisji Medycznej UEFA Michel D'Hooghe.

Elementem strategii UEFA była także współpraca z lekarzami 16 drużyn biorących udział w turnieju. Uczestniczyli oni w specjalnych warsztatach, w trakcie których zapoznali się z jej założeniami i podpisali kartę antydopingową. Miało to potwierdzić ich gotowość do współpracy z UEFA oraz zaangażowanie w promowanie czystego futbolu.