W moim przekonaniu turniej przebiegł tak dobrze, ponieważ byliśmy dobrze do niego przygotowani. Osiągnęliśmy to, co nam się wcześniej nie zdarzało. Panowało poczucie pełnej gotowości i spokoju przy realizacji turnieju. Organizacja przyniosła nam dumę i rozwiała +czarne chmury+ takie jak potencjalne strajki czy protesty - powiedziała minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Reklama

Według prezesa spółki PL 2012 sukces organizacyjny mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie będzie miał wymierne korzyści w przyszłości.

To była wyjątkowo bezpieczna impreza. W Polsce zanotowano jedynie 132 przypadki naruszenia porządku. Nasi goście ocenili poziom bezpieczeństwa na 85 procent. Z kolei 79 procent z nich zadeklarowało ponowny przyjazd do naszego kraju. Te wyniki są powyżej naszych oczekiwań - przekazał Marcin Herra.

Według niego do Polski przyjechało jednak mniej kibiców niż się spodziewano.

Nasz kraj odwiedziło ok. 600 tys. osób ze 110 krajów. Spodziewaliśmy się większej ilości gości. Jednak ich wydatki przekroczyły nasze oczekiwania, ponieważ zostawili w naszym kraju w sumie ok. 900 mln zł. Rekord padł w strefach kibica, gdzie w sumie było około trzech milionów gości. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie inwestycje zostały zrealizowane, ale większość z nich udało się zakończyć lub właśnie są kończone. Warto pamiętać, że przez trzy tygodnie na całym świecie pojawiały się dziesiątki pozytywnych informacji o Polsce" - ocenił Herra.

Na posiedzeniu zabrakło prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorza Laty, który przebywa na urlopie. Zastąpił go wiceprezes piłkarskiej centrali Adam Olkowicz.

Według UEFA to był zdecydowany sukces wykraczający poza oczekiwania. Na stadionach odnotowaliśmy rekordową frekwencję (1,44 mln). Najwięcej kibiców zgromadziło spotkanie Szwecja - Anglia w Kijowie (64 640 widzów). Z kolei w Polsce rekord padł na Stadionie Narodowym w Warszawie w meczu otwarcia Polska - Grecja (59 070) - relacjonował Olkowicz, dyrektor turnieju UEFA Euro 2012.

Reklama

Na posiedzeniu głosowano nad rekomendacją poprawek zgłoszonych przez Klub Parlamentarny PiS do zmiany ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju UEFA Euro 2012 w piłce nożnej. Obie poprawki otrzymały negatywne rekomendacje.

W końcowej części posiedzenia poruszona została sprawa rozliczania należności finansowych wobec podwykonawców pracujących przy budowie infrastruktury, głównie przy autostradzie A2.

Procedury przebiegają w sposób zgodny i nie wywołujący kontrowersji - odpowiedziała krótko minister Mucha.