W przytoczonej przez agencję Ansa nocie, którą podpisał prezes kongresu Ronald Lauder, zażądano podjęcia stanowczych kroków wobec Lazio, jeśli nie zapobiegnie antysemickim atakom i wybrykom na jego meczach. Jako najlepsze rozwiązanie wskazano wykluczenie z europejskich rozgrywek.

Reklama

Lauder potępił rasistowskie okrzyki na stadionie oraz napaść kilkudziesięciu fanów Lazio na angielskich kibiców w pubie w centrum Rzymu. Dziesięciu Anglików zostało rannych, w tym jeden ciężko; już przeszedł dwie operacje.

Dotychczas policja zatrzymała podejrzanych o dokonanie ataku dwóch kibiców klubu... AS Roma.

W oświadczeniu prezes Światowego Kongresu Żydów napisał: Wydaje się, że wszystkie kosztowne kampanie przeciwko rasizmowi, przeprowadzone w minionych latach przez UEFA, FIFA i inne organizacje, nie przyniosły rezultatu, przynajmniej w odniesieniu do kibiców Lazio.

Jedynym sposobem uniknięcia tego zjawiska są surowe konsekwencje wobec tych klubów, które nie biorą na serio swych obowiązków wobec kibiców - zaproponował Lauder.

Reklama

Jak dodał, problem rasistowskich wybryków fanów Lazio nie jest nowy i dlatego jego zdaniem powinien zostać znacznie poważniej przez wszystkich potraktowany.

Reklama

Jasne stało się, że same kary finansowe nie są skuteczną metodą - zauważył prezes Światowego Kongresu Żydów, który zabrał głos w toczącej się w Rzymie dyskusji po wydarzeniach na meczu i przed nim.

Włoskie media oceniają sytuację jako skandal, kompromitację i hańbę.

Kibice, zwani ultrasami, dopuścili się skandalicznych zachowań wobec Anglików dlatego, że ich klub znajduje się w żydowskiej dzielnicy Londynu.