Wcześniej próbowano nowych rozwiązań technologicznych m.in. w niższych ligach Anglii i w mistrzostwach piłkarzy młodszych roczników. Tym razem FIFA zgodziła się, by sędziowie prowadzący mecze klubowego mundialu mogli skorzystać z nowych narzędzi: niemiecko-duńskiego systemu "GoalRef" na stadionie w Jokohamie, zaś w Toyocie - znanego z tenisa i krykieta brytyjskiego "Hawk Eye".

Reklama

To jest dzień, kiedy to technologia na linii bramkowej po raz pierwszy zostanie użyta. Testy zostały wykonane, wszystko działa, instalacja systemu powiodła się - powiedział sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Przed każdym meczem sędziowie będą mieć dodatkowy obowiązek: sprawdzą po obu stronach boiska, czy urządzenia sygnalizują przekroczenie przez piłkę linii bramkowej.

Mistrzostwa, z udziałem siedmiu drużyn - mistrzów kontynentów oraz mistrza Japonii Sanfrecce Hiroszima, potrwają dziesięć dni. Zabraknie obrońcy tytułu - Barcelony. Europę będzie reprezentować triumfator ostatniej edycji Ligi Mistrzów - Chelsea Londyn.

Chelsea oraz brazylijski zespół Corinthians Sao Paulo przystąpią do gry od półfinałów.

W spotkaniu otwierającym turniej zmierzą się w czwartek w Jokohamie nowozelandzki zespół FC Auckland City z Sanfrecce Hiroszima.

Turniej daje ci szansę, byś mógł powiedzieć o sobie: jesteś mistrzem świata. W ubiegłym roku Barcelona potraktowała mistrzostwa bardzo poważnie, i my zrobimy tak samo. Ale nie będzie łatwo. Corinthians to silny zespół, dobrze zorganizowany. I oni zrobią wszystko, by wygrać - powiedział brazylijski piłkarz Chelsea, Oscar, cytowany na stronie internetowej FIFA.

W latach 1960-2004 najlepszą drużynę globu wyłaniały mecze o Puchar Interkontynentalny między zdobywcą Pucharu Europy a triumfatorem Copa Libertadores. Od 2005 roku są rozgrywane mistrzostwa świata i tylko raz, w 2010 roku, finał nie był pojedynkiem zespołów ze Starego Kontynentu i Ameryki Południowej.

Reklama

Program:

eliminacja do ćwierćfinału:

6 grudnia, czwartek (Jokohama) Sanfrecce Hiroszima (Japonia) - FC Auckland City (N. Zelandia) godz. 11.45

ćwierćfinały:

9 grudnia, niedziela (Toyota) Ulsan Hyundai (Korea Płd.) - CF Monterrey (Meksyk) 8.00 Sanfrecce/Auckland - Al Ahly (Egipt) 11.30

12 grudnia, środa (Toyota) mecz o 5. miejsce (przegrani ćwierćfinałów) 8.30

półfinały:

12 grudnia, środa (Toyota) Sanfrecce/Auckland/Al Ahly - Corinthians Sao Paulo (Brazylia) 11.30

13 grudnia, czwartek (Jokohama) Ulsan/Monterrey - Chelsea Londyn 11.30

16 grudnia, niedziela (Jokohama) mecz o 3. miejsce 8.30

finał:

(Jokohama) 11.30