UEFA wykluczyła Metalist z tegorocznej edycji Champions League w następstwie "ustawienia" wyniku meczu ligowego charkowskiego klubu z Karpatami Lwów (kwiecień 2008 r.) - do przekupstwa doszło z inicjatywy Jewhena Krasnikowa, działacza Metalista. Niedawno (CAS) podtrzymał wcześniejszą decyzję ukraińskiego związku piłkarskiego o nałożeniu na Jewhena Krasnikowa pięcioletniej dyskwalifikacji i zakazu pełnienia jakichkolwiek funkcji administracyjnych w klubach lub federacjach piłkarskich.

Reklama

Serhij Kurczenko, pełniący obowiązki prezesa Metalista, poinformował, że klub wykorzysta wszystkie dozwolone procedury, by uniknąć wykluczenia z europejskich pucharów: w pierwszej kolejności - apelację do CAS, a gdyby Trybunał w Lozannie postanowił zabronić Metalistowi występów w Lidze Mistrzów, klub odwoła się do szwajcarskiego Sądu Najwyższego.

Metalist Charków w III rundzie eliminacji Champions League wyeliminował PAOK Saloniki - w rozgranymw Grecji pierwszym meczu było 2:0 dla klubu z Ukrainy, w rewanżu padł remis 1:1.
W ostatniej fazie eliminacji rywalem Metalista - lub PAOK-u, gdyby kara nałożona na ukraiński klub została podtrzymana - będzie niemiecki zespół Schalke 04 Gelsenkirchen.