Michel Platini, przed laty znakomity piłkarz reprezentacji Francji, od stycznia 2007 roku pełniący funkcję szefa UEFA, powiedział podczas genewskiego spotkania, że piłka nożna, jako najpopularniejsza dyscyplina sportu, odgrywa szczególną rolę w wychowaniu i kształtowaniu wzorców dla młodych ludzi.

Reklama

Piłka nożna ze względu na swoją popularność jest tą dziedziną, która szczególnie powinna stanowić wzorzec wartości. Sport jako całość, w tym również futbol, powinny być wolne od jednego z najbardziej nieludzkich zachowań, a tym jest rasizm. Dlatego też po raz kolejny powiem, że nie będziemy tolerować przejawów rasizmu, będziemy natomiast wyciągać daleko idące konsekwencje wobec tych, których pozwalają sobie na jakiekolwiek przejawy dyskryminacji i szyderstwa - powiedział Michel Platini.

Światowa federacja piłkarska (FIFA) w maju powołała do życia komisję, która zajmuje się przejawami rasizmu w futbolu, na jej czele stanął Jeffrey Webb, prezes kontynentalnej federacji CONCACAF (Karaiby i Ameryka Środkowa). Naszym zadaniem jest wyeliminowanie rasizmu z piłki. Wiemy, z czym musimy się zmagać, zdajemy sobie sprawę tego, że w niektórych regionach świata to szczególnie trudne przedsięwzięcie - powiedział Jeffrey Webb.

W dalszej części wypowiedzi szef komisji FIFA stwierdził, że w walkę z niewłaściwym zachowaniem powinny się włączyć krajowe związki piłkarskie, w porozumieniu z krajowymi rządami, organami prawa i porządku, szkołami i organizacjami społecznymi. Niejednokrotnie tego typu zachowania są kreowane przez niewielkie grupy pseudokibiców i chuliganów, dla których stadion - z racji obecności mediów - jest areną wyrażania swojej nienawiści do innych. I tego chcemy się pozbyć. Nie będziemy tolerować rasizmu, ani na boisku, ani na trybunach - dodał Webb.