Bramkę dla "Trzech Koron" w inauguracyjnym spotkaniu (grupa E) zdobyła w 76. minucie Nilla Fischer. Pierwszego dnia zaprezentują się wszystkie kobiece drużyny - odbędzie się jeszcze pięć meczów.

Reklama

Od godz. 20 polskiego czasu Kanada gra w Sao Paulo z Australią, o 21 w Rio de Janeiro Brazylia spotka się z Chinami, o 23 w Sao Paulo Zimbabwe z Niemcami, o północy w Belo Horizonte USA z Nową Zelandią, a o 3 w nocy - również w Belo Horizonte - Francja z Kolumbią.

W gronie pań mocne powinny być występujące w grupie E gospodynie, na czele z pięciokrotnie uznaną za najlepszą piłkarkę świata Martą Vieirą da Silvą, znaną bardziej jako Marta.

Tradycyjnie bardzo silne wydają się Amerykanki (grupa G), triumfatorki z 1996, 2004, 2008 i 2012 roku. W składzie mają m.in. utytułowaną bramkarkę Hope Solo oraz najlepszą na świecie w 2015 roku Carli Lloyd.

W turnieju piłkarskim kobiet wystąpi 12 drużyn, a wśród mężczyzn - 16. Mecze odbędą się na siedmiu stadionach w sześciu miastach: w Rio de Janeiro (Maracana oraz Stadion Olimpijski), Sao Paulo, Belo Horizonte, Brasilii, Manaus i Salvadorze.

Finał piłkarek - 19 sierpnia na Maracanie, panów dzień później na tym samym obiekcie, natomiast olimpijski znicz zgaśnie 21 sierpnia. W sumie do rozdania jest 306 kompletów medali.

Igrzyska po raz pierwszy odbędą się w Ameryce Południowej. Ceremonia otwarcia - w piątek o godz. 20 czasu miejscowego (1.00 w nocy z piątku na sobotę w Polsce).

Z Polaków pierwsza wystąpi Karina Lipiarska-Pałka. Łuczniczka jeszcze przed oficjalnym otwarciem igrzysk 5 sierpnia (godz. 18 czasu warszawskiego) będzie rywalizować w zawodach indywidualnych.

Reklama