Wszyscy w naszej piłkarskiej rodzinie potrzebujemy nowych, świeżych pomysłów i ożywczych inicjatyw. Dlatego też, jako prezes PZPN, w wyborach na nowego prezydenta UEFA oddam głos na pana Aleksandara Ceferina, prezesa Słoweńskiej Federacji Piłkarskiej. Według mnie będzie człowiekiem, który spełni nasze oczekiwania, piastując tak zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko - napisał Boniek w oświadczeniu.

Reklama

O funkcję prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej ubiega się dwóch kandydatów - Ceferin oraz Holender Michael van Praag.

48-letni Ceferin, z wykształcenia prawnik, może liczyć na poparcie m.in. Niemiec, Francji, Rosji, Włoch oraz państw bałkańskich. Na starszego o 20 lat van Praaga chcą głosować m.in. Anglia i Belgia. Każda z 55 narodowych federacji wchodzących w skład UEFA dysponuje jednym głosem.

W wyborach nie będzie mógł uczestniczyć Michel Platini, który pełnił tę funkcję od 26 stycznia 2007 roku. Potwierdził jednak swój przyjazd na kongres wyborczy do Aten.

Platini oraz były prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Szwajcar Joseph Blatter zostali zawieszeni przez Komisję Etyczną FIFA w grudniu 2015 w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Francuza.

Reklama