W spotkaniu wzięło udział ok. 30 najlepiej zapowiadających się zawodników z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Hiszpanii. Część z nich zaprezentowała się wcześniej w pokazowym meczu towarzyskim z zespołem U13 londyńskiego klubu Queens Park Rangers, którego drużyna seniorska występuje w drugiej lidze angielskiej.

Reklama

Zawodnicy mieli okazję porozmawiać ze skautami PZPN oraz szkoleniowcami młodzieżowych kadr Polski: Bartłomiejem Zalewskim, Marcinem Łazowskim i Maciejem Borowskim, a także szefem szkoły trenerów PZPN i byłym reprezentantem kraju Dariuszem Gęsiorem.

"PZPN chce otoczyć opieką wszystkich młodych polskich piłkarzy i piłkarki poza granicami kraju. Chcemy, aby wkrótce grali w barwach biało-czerwonych na wszystkich poziomach juniorskich" - zaznaczył Basałaj.

Londyńska konsultacja to dziesiąte wydarzenie zorganizowane przez PZPN dla najzdolniejszych piłkarzy urodzonych poza granicami kraju. Osiem podobnych spotkań odbyło się wcześniej w Kolonii w Niemczech, a jedno nad Tamizą jesienią ubiegłego roku.

Reklama

Polski konsul w Londynie Michał Mazurek przypomniał, że zgodnie z danymi brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. Polaków, w tym około 200 tys. osób poniżej 18. roku życia.

"Troska o rozwój najmłodszego pokolenia jest inwestycją w przyszłość" - podkreślił. Dodał, że dyplomacja sportowa jest wśród priorytetów polskich działań dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii.

Zwrócił uwagę, że wśród drużyn zarządzanych przez polską społeczność jest m.in. wspierana przez ambasadę ekipa obecnego seniorskiego mistrza Anglii w siatkówkę, Polonia Londyn. Na terenie Wielkiej Brytanii operuje także kilkanaście polskich juniorskich klubów piłkarskich, m.in. London Eagles i szkółka występującego w polskiej ekstraklasie Lecha Poznań.

W dwóch najlepszych angielskich ligach piłkarskich - Premier League i Championship - gra dziesięciu polskich piłkarzy: Artur Boruc (Bournemouth), Łukasz Fabiański (Swansea City), Marcin Wasilewski i Bartosz Kapustka (obaj Leicester City), Paweł Wszołek i Ariel Borysiuk (obaj Queens Park Rangers), Bartosz Białkowski (Ipswich), Tomasz Kuszczak (Birmingham City), Damien Perquis (Nottingham Forest) oraz Michał Żyro (Wolverhampton).