Wniosek złożyła firma, która kilka lat temu świadczyła usługi księgowe Polonii. Klub jest jej winien ok. 200 tys. złotych.

Reklama

Jesteśmy spółką prawa handlowego. Akceptacja tego wniosku przez sąd zmusza nas do porozumienia z wszystkimi wierzycielami – wyjaśnił prezes. Skalę zadłużenia Polonii oszacował na 6–7 mln złotych. Mniejszościowym udziałowcem Polonii jest samorząd miasta.

Klub przystąpił do rozgrywek z czterema ujemnymi punktami za niespełnienie wymogów licencyjnych. Kolejną karę sześciu punktów orzekła FIFA za zaległości wobec byłego piłkarza Vladimira Karalicia.

W styczniu 2010, kiedy Polonia grała w ekstraklasie, bośniacki napastnik strzelił gola w sparingu z Rozwojem Katowice (2:2), podpisał 2,5 letni kontrakt, poleciał z zespołem trenera Jurija Szatałowa na zgrupowanie do Turcji. Ale w ekstraklasie nigdy nie wystąpił, a po pół roku odszedł.

Odjęcie czterech punktów grozi też za dług wobec menedżera Jakuba Świerczoka. Na razie w tych dwóch kwestiach kary nie są jeszcze prawomocne.

Reklama

Prowadzimy bieżącą działalność, choć od strony sportowej nie wygląda to dobrze. Problemem są długi. Każdy z wierzycieli chce odzyskać pieniądze od razu – zauważył Snochowski, który prezesem jest od 13 lipca.

Zespół zajmuje ostatnie miejsce w tabeli drugiej ligi.

Musimy teraz nadzorcy sądowemu ujawnić cały majątek klubu. Jeśli nie porozumiemy się z wierzycielami i nie przedstawimy sądowi stosownych dokumentów, to zostanie wyznaczony likwidator Polonii – podsumował prezes.

Piłkarze założonej w 1920 roku Polonii dwa razy świętowali mistrzostwo Polski (1954 i 1962). W 1965 roku bytomianie najpierw zdobyli Puchar Karla Rappana (potem przekształcony w rozgrywki Intertoto), a potem w Nowym Jorku wywalczyli Puchar Ameryki.

Po raz ostatni Polonia awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej wiosną 2007. Kiedy walczyła o awans, miała najpierw problemy z zaległościami wobec piłkarzy, potem ze stadionem. Ostatecznie bytomianie korzystali z gościny Ruchu Chorzów. Poloniści sezon 2007/08 zakończyli na 13. miejscu, a potem dwukrotnie finiszowali na pozycji siódmej. Polonia w maju 2011 po czterech sezonach gry w ekstraklasie spadła do pierwszej ligi.