Pod koniec października prestiżowy magazyn ujawnił nazwiska 30 nominowanych piłkarzy. W poniedziałek ogłosił ostateczne rozstrzygnięcia, co kilka minut prezentując miejsce kolejnego zawodnika (od końca).

Reklama

Ronaldo otrzymał Złotą Piłkę po raz czwarty w karierze, wcześniej za 2008, 2013 i 2014 rok.

Drugie miejsce zajął Argentyńczyk Lionel Messi z Barcelony, a trzecie Francuz Antoine Griezmann z Atletico Madryt. W czołowej szóstce znaleźli się tylko piłkarze z klubów hiszpańskich.

W głosowaniu brało udział 173 dziennikarzy z całego świata.

"Otrzymanie po raz czwarty Złotej Piłki jest dla mnie wielkim zaszczytem. Emocje są podobne jak za pierwszym razem. Znów spełniło się marzenie. Nigdy nie myślałem, że wygram aż czterokrotnie. Korzystając z okazji, dziękuję wszystkim kolegom z drużyny narodowej i z Realu Madryt. Jestem dumny i szczęśliwy" - przyznał Portugalczyk.

31-letni Ronaldo w tym roku wywalczył m.in. mistrzostwo Europy z reprezentacją narodową, a z Realem sięgnął po triumf w Lidze Mistrzów. Został także królem strzelców Champions League.

Młodszy o trzy lata Lewandowski, jak poinformowano w poniedziałkowy wieczór, zajął 16. miejsce. Przypomniano, że w mijającym roku wywalczył z Bayernem mistrzostwo i puchar kraju, został również królem strzelców niemieckiej ekstraklasy.

W barwach biało-czerwonych awansował do ćwierćfinału Euro 2016 (jedna bramka). Bardzo udana była dla niego jesień - w eliminacjach mistrzostw świata 2018, wraz z Ronaldo, jest liderem klasyfikacji strzelców.

Na oficjalnym koncie na Twitterze Lewandowskiego, w odpowiedzi na wpis jednej z gazet dotyczący odległego miejsca Polaka, zostało zamieszczone słowo: "le cabaret".

Reklama

"France Football" przyznaje Złotą Piłkę od 1956 roku. W latach 2010-2015 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od tego roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

Na początku grudnia poinformowano, że w finałowej trójce tegorocznego plebiscytu FIFA są Ronaldo, Messi i Griezmann. Zwycięzca plebiscytu "The Best FIFA Football Awards" zostanie ogłoszony 9 stycznia w Zurychu.

Czołówka plebiscytu "France Football" za 2016 rok:
1. Cristiano Ronaldo (Portugalia, Real Madryt)
2. Lionel Messi (Argentyna, Barcelona)
3. Antoine Griezmann (Francja, Atletico Madryt)
4. Luis Suarez (Urugwaj, Barcelona)
5. Neymar (Brazylia, Barcelona)
6. Gareth Bale (Walia, Real Madryt)
7. Riyad Mahrez (Algieria, Leicester City)
8. Jamie Vardy (Anglia, Leicester City)
9. Pepe (Portugalia, Real Madryt)
. Gianluigi Buffon (Włochy, Juventus Turyn)
...
16. Robert Lewandowski (Polska, Bayern Monachium)