Wyniki plebiscytu "The Best FIFA Football Awards" ogłoszono podczas gali w Zurychu.

Reklama

Ronaldo z Realu Madryt, który 5 lutego skończy 32 lata, w 2016 roku wywalczył m.in. mistrzostwo Europy z reprezentacją Portugalii, a z "Królewskimi" sięgnął po triumf w Lidze Mistrzów, zdobył także Superpuchar UEFA i klubowe mistrzostwo świata.

Jesienią FIFA ogłosiła listę 23 piłkarzy nominowanych do nagrody dla zawodnika roku. Był na niej m.in. kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, napastnik Bayernu Monachium. Na początku grudnia ogłoszono listę finałową, złożoną z trzech nazwisk - oprócz Ronaldo również Argentyńczyka Lionela Messiego z Barcelony i Francuza Antoine'a Griezmanna z Atletico Madryt.

Od 2008 roku tytuł najlepszego piłkarza świata dzielili między sobą Messi i Ronaldo. Argentyńczyk triumfował w latach 2009-12 i w poprzednim roku, a Portugalczyk - w 2008, 2013 i 2014.

Reklama

We wrześniu przestała istnieć "Złota Piłka FIFA", którą światowa federacja przyznawała wspólnie z francuskim magazynem "France Football". To przedsięwzięcie funkcjonowało przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Przy wyborze najlepszego piłkarza FIFA 2016 w połowie liczyły się głosy trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji, a drugą połowę stanowiły głosy internautów oraz wybranych dziennikarzy.

Oprócz najlepszego piłkarza wybrani zostali m.in. najlepszy trener mężczyzn oraz najlepsza piłkarka. W pierwszej z tych kategorii triumfował Włoch Claudio Ranieri - trener sensacyjnego mistrza Anglii Leicester City.

Z kolei najlepszą piłkarką 2016 roku została - po raz drugi z rzędu - Amerykanka Carli Lloyd.