Ponad tydzień wcześniej kapitan reprezentacji Polski doznał urazu mięśnia dwugłowego w meczu ligowym z RB Lipsk (2:0) i zszedł z boiska tuż przed przerwą. Po badaniach okazało się, że to wynik przemęczenia. Nie znalazł się w kadrze meczowej na wtorkowe spotkanie wyjazdowe z Celtikiem Glasgow (2:1) w Lidze Mistrzów.

Reklama

Lewandowski wrócił do składu Bayernu w sobotnim spotkaniu ligowym z Borussią Dortmund (3:1) i strzelił jedną z bramek dla zespołu mistrza Niemiec. Nie wiadomo jednak, czy zagra w dwóch najbliższych meczach towarzyskich reprezentacji Polski - z Urugwajem (10.11 w Warszawie) i Meksykiem (13.11 w Gdańsku).

Robert w sobotę rozegrał pełne 90 minut, ale czuje dyskomfort z mięśniem dwugłowym uda. Zostanie poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Decyzję o jego ewentualnym występie podejmiemy po badaniu. Trzeba być bardzo ostrożnym, aby przeciążenie nie przeszło w stan przewlekły. Chcemy minimalizować ryzyko. Poczekamy na wyniki badań – powiedział Nawałka na niedzielnej konferencji prasowej.

Lewandowski tego dnia przyleciał do Warszawy, aby poddać się badaniu. Według nieoficjalnych informacji już wcześniej planowano, że Lewandowski i Glik (dwaj najczęściej grający piłkarze reprezentacji Polski w tym sezonie) opuszczą zgrupowanie po meczu z Urugwajem, aby odpocząć.

Planujemy indywidualnie podchodzić do tego, czy zawodnicy będą brani pod uwagę w meczu z Meksykiem. Wcześniej przygotowaliśmy plan, ale zadecydujemy o tym podczas zgrupowania i po meczu z Urugwajem. Mam nadzieję, że wszyscy będą zdrowi po tym spotkaniu. Chcemy jednak minimalizować ryzyko urazów. Stąd plan, aby kilku graczom pozwolić wcześniej przygotowywać się do swoich meczów ligowych. Jesień to najtrudniejszy okres dla zawodników - przyznał selekcjoner.

Piłkarze reprezentacji mają stawić się w warszawskim hotelu w poniedziałek do godz. 19.30. Wówczas oficjalnie rozpocznie się zgrupowanie reprezentacji przed meczami z Urugwajem i Meksykiem, w których biało-czerwoni mogą zagrać trzema obrońcami.

Chcemy wypróbować inne ustawienie i poszerzyć możliwości taktyczne, aby wykorzystać potencjał wszystkich piłkarzy. Jesteśmy zadowoleni z postawy zespołu w meczach minionych eliminacji. Jednak w niektórych fazach gry popełnialiśmy błędy. Przygotowaliśmy analizę ustawienia z trójką obrońców. Zobaczymy, czy wypróbujemy ten system w najbliższych spotkaniach. Nie jest to nowy system, bo już na treningach tego próbowaliśmy. Ma dobre, jak i słabsze strony. To doskonała okazja, aby to przećwiczyć – powiedział Nawałka.

Reklama

Podstawowym ustawieniem ma pozostać jednak to z czwórką obrońców.

Naszym optymalnym ustawieniem jest gra czwórką obrońców. Tego będziemy się trzymać i cały czas to doskonalimy. Jednak jest dobra okazja, żeby spróbować czegoś innego. Później będziemy decydowali o tym, kiedy stosować nowe rozwiązania. Przed meczem lub nawet w jego trakcie jedną zmianą możemy przejść z jednego systemu w drugi - przyznał.

To pierwsze zgrupowanie po wywalczeniu przez biało-czerwonych awansu do przyszłorocznych mistrzostw świata.

Jesteśmy po chwilach radości, jakie dostarczyły nam ostatnie dwa zwycięstwa. Osiągnęliśmy cel, czyli awans, w dobrym stylu. Rozpoczęliśmy nowy etap przygotowań. Pracujemy nad uszczegółowieniem ramowego planu przygotowań, choć mamy gotowy plan na najbliższe zgrupowanie. Przygotowując się do mundialu będziemy czerpać wzorce z przygotowań do ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Wówczas nie eksperymentowaliśmy, a bazowaliśmy na doświadczeniach, które zdobyłem jako piłkarz i trener – dodał selekcjoner.

W kadrze pojawi się kilku nowych graczy, występujących na co dzień w polskiej ekstraklasie: Jarosław Jach i Jakub Świerczok z Zagłębia Lubin, Przemysław Frankowski z Jagiellonii Białystok i Rafał Kurzawa z Górnika Zabrze.

Jarka chcieliśmy sprawdzić dużo wcześniej. Kontuzja Marcina Kamińskiego nie miała wpływu na powołanie Jacha, bo ten zawodnik ma bardzo duży potencjał. Cała czwórka graczy, którzy po raz pierwszy pojawią na zgrupowaniu, bardzo dobrze rokuje. Dlatego chcę im się przyjrzeć bliżej na zgrupowaniu. Po tym, jak będą prezentowali się na treningach zadecyduję, czy dostaną szanse w najbliższych meczach. Wierzę, że się sprawdzą. Widać u nich dużą ambicję i determinację - ocenił Nawałka.

Mecz z Urugwajem będzie pożegnalnym występem w reprezentacji Polski Artura Boruca.

W pełni szanuję decyzję Artura o zakończeniu reprezentacyjnej kariery. Biorąc pod uwagę mistrzostwa świata w Rosji, mamy grupę bramkarzy objętych przygotowaniami. To szersza grupa niż ta, która uczestniczyła w ostatnim zgrupowaniu. Trzeba myśleć pozytywnie. Na tej pozycji jest bardzo duża rywalizacja i to mnie bardzo cieszy - podkreślił szkoleniowiec.

To będzie pierwsze spotkanie reprezentacji Polski pod wodzą Nawałki z drużyną spoza strefy UEFA.

Chcieliśmy rozegrać mecze z przeciwnikami, którzy prezentują trochę inny styl gry niż drużyny europejskie. Choć większość urugwajskich i meksykańskich zawodników gra w klubach europejskich. Dlatego te zespoły dobrze prezentują się pod względem taktycznym i fizycznym. Cieszymy się, że możemy zagrać z tymi zespołami, bo prezentują światowy poziom. To będzie cenne doświadczenie - ocenił szkoleniowiec.

W kręgu zainteresowań selekcjonera pozostaje Dawid Kownacki, który nie został powołany na to zgrupowanie.

Wspólnie z trenerem reprezentacji młodzieżowej Czesławem Michniewiczem podjęliśmy decyzję, że Dawid będzie przygotowywał się do meczów eliminacyjnych mistrzostw Europy U-21 (z Wyspami Owczymi i Danią). Doskonale rozumiem tę sytuację. Cały czas obserwujemy Dawida i mam nadzieję, że wzmocni naszą reprezentację już podczas mistrzostw świata w Rosji. Harmonijnie się rozwija. Selekcja trwa i przed nikim nie zamykamy drzwi - podkreślił Nawałka.

Piłkarze mają stawić się w warszawskim hotelu w poniedziałek do godz. 19.30. We wtorek biało-czerwoni będą trenowali na stadionie Polonii, a w środę na obiekcie KS ZWAR. W czwartek przeprowadzą oficjalny trening na PGE Narodowym, gdzie dzień później podejmą reprezentację Urugwaju.

W niedzielę o godz. 11.30 reprezentacja Polski wyleci do Gdańska. Tam odbędzie się oficjalny trening, a w poniedziałek mecz towarzyski z Meksykiem.