"Możemy potwierdzić, że FIFA wysłała niedawno list do RFEF, pokazując swoje zaniepokojenie sytuacją, w której znajduje się związek i przypominając, iż wszystkie federacje członkowskie powinny samodzielnie zarządzać swoimi sprawami" - napisano w piątkowym oświadczeniu FIFA.

Reklama

Jak poinformowała agencja Reuters, FIFA ostrzegła RFEF, że udział hiszpańskiego rządu w wyborach na prezydenta RFEF może doprowadzić nawet do wykluczenia Hiszpanii z przyszłorocznego mundialu w Rosji.

Hiszpańską Federacją Piłkarską kieruje na razie Juan Luis Larrea. Dotychczasowy prezes RFEF Angel Maria Villar został zmuszony do ustąpienia w związku z podejrzeniami o korupcję.

"Wszystkie stowarzyszenia muszą mieć pewność, że nie ma zewnętrznych ingerencji w ich sprawy wewnętrzne. FIFA pozostaje w kontakcie z RFEF i w ciągu najbliższych kilku tygodni delegacja członków FIFA i UEFA pojedzie do Madrytu, aby przeanalizować sytuację w RFEF" - dodano w oświadczeniu.

Z komunikatu hiszpańskiej federacji wynika z kolei, że prezes Larrea omówił sytuację z członkami FIFA podczas losowania grup mistrzostw świata 1 grudnia.

"RFEF przekazał te obawy (FIFA - PAP) ministrowi sportu i spodziewa się zorganizować spotkanie w tej sprawie. RFEF chce, aby wszystko wróciło do normy, co zawsze było głównym celem obecnego zarządu. Podkreślamy, że wszyscy chcemy, aby reprezentacja narodowa brała udział w mistrzostwach świata w 2018 roku, szczególnie po wspaniałych kwalifikacjach" - napisano.

O udział Hiszpanii w MŚ 2018 nie obawia się premier tego kraju Mariano Rajoy.

Reklama

"Nie mogę rozważać takiego scenariusza. Jestem absolutnie przekonany, że Hiszpania pojedzie na mistrzostwa świata i zamierzamy wygrać ten turniej" - powiedział Rajoy dziennikarzom w Brukseli po spotkaniu państw członkowskich Unii Europejskiej.