Informację na ten temat podał w środę Reuters, powołując się na list prezydenta FIFA Gianniego Infantino do członków Rady FIFA (dawny Komitet Wykonawczy, głównie ciało decyzyjne), do którego dotarli dziennikarze agencji.

Reklama

Impreza, na którą - według Infantino - "poważna i solidna" grupa inwestorów gotowa ma być wydać 25 miliardów dolarów w cyklu 12-letnim, nosiłaby nazwę Final 8. Miałaby odbywać się w latach nieparzystych, począwszy od 2021 roku, i stanowić globalne zwieńczenie rywalizacji w kontynentalnych Ligach Narodów.

W Europie faza grupowa pierwszej edycji LN odbędzie się w tym roku, a turniej finałowy z udziałem czterech ekip w czerwcu 2019. Podobne współzawodnictwo wprowadziła już do kalendarza strefa CONCACAF, obejmując Amerykę Północną, Środkową i Karaiby. W obu przypadkach rywalizacja obejmuje wszystkie kontynentalne zespoły z podziałem na dywizje na podstawie rankingu, a między grupami obowiązywać będzie zasada spadków i awansów.

Nowa impreza pod egidą FIFA miałaby zastąpić rozgrywany co cztery lata - zawsze rok przed mistrzostwami świata - Puchar Konfederacji FIFA.