Źródło w resorcie obrony powiedziało portalowi, że ochrona przed dronami zapewniona będzie z wykorzystaniem mobilnych systemów nadzoru radiowego Swiet-KU, eksperymentalnego systemu o nazwie Siłok, stacji zakłócania systemów radiowych R-330R Żytiel i Sinica, służących do zagłuszania łączności radiowej i nawigacji.

Reklama

Do wszystkich 11 miast, w których odbędą się mistrzostwa świata, resort obrony skieruje swoje mobilne grupy wyposażone w te systemy. Ministerstwo nie zamierza kupować dodatkowego sprzętu do tych zadań, a wykorzysta technikę już będącą na wyposażeniu rosyjskiej armii.

Zwalczanie dronów zapowiada też Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), która opracowała własny sprzęt do prowadzenia takich działań. W szczególności FSB wykorzystuje kompleksy walki radioelektronicznej Arbalet, zagłuszające kanały łączności i nawigacji aparatów bezzałogowych.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej trwać będą w Rosji od 14 czerwca do 15 lipca. Rozgrywki odbędą się w Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie, Petersburgu, Rostowie nad Donem, Samarze, Sarańsku, Soczi i Wołgrogradzie.