Ronaldo ma już w kolekcji pięć trofeów dla Piłkarza Roku FIFA. W tym roku doceniono przede wszystkim jego wkład w trzeci z rzędu triumf Realu Madryt w Lidze Mistrzów. Za postawę w tych rozgrywkach wyróżniono też Salaha z Liverpoolu, który ponadto został królem strzelców angielskiej ekstraklasy, a Modric miał wkład zarówno w sukces "Królewskich", jak i wywalczenie wicemistrzostwa świata przez reprezentację Chorwacji.

Reklama

Finałową trójkę wśród kobiet tworzą Niemka Dzsenifer Marozsan, Norweżka Ada Hegerberg oraz utytułowana Brazylijka Marta.

Do tytułu Bramkarza Roku kandydują: mistrz świata Francuz Hugo Lloris, Belg Thibaut Courtois oraz Duńczyk Kasper Schmeichel. Wszyscy na co dzień grają w klubach angielskich.

Najlepszy trener zostanie wybrany ostatecznie z trójki: Didier Deschamps (reprezentacja Francji), Zlatko Dalic (reprezentacja Chorwacji) i Zinedine Zidane, który do końca maja prowadził Real Madryt.

Dwa lata temu przestała istnieć "Złota Piłka FIFA", którą światowa federacja przyznawała wspólnie z francuskim magazynem "France Football". To przedsięwzięcie funkcjonowało przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Przy wyborze najlepszego piłkarza FIFA w połowie liczą się głosy internautów oraz wybranych dziennikarzy, a drugą połowę stanowią głosy trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji.

Od 2008 roku tytuł najlepszego piłkarza świata dzielą między sobą Lionel Messi i Ronaldo. Argentyńczyk triumfował w latach 2009-12 i w 2015 roku, a Portugalczyk - w 2008, 2013, 2014 i 2017.