Radni i kandydaci PiS w wyborach samorządowych poinformowali o tym w środę na konferencji prasowej zorganizowanej przy stadionie. Nowy obiekt, który może pomieścić ok. 22 tys. widzów, użytkowany jest od czterech lat. To tam rozgrywa swoje mecze w piłkarskiej ekstraklasie Jagiellonia Białystok - aktualny wicemistrz Polski.

Reklama

Radny miejski PiS Paweł Myszkowski mówił dziennikarzom, że ani obecny stadion, ani stary (w jego miejscu powstał nowy obiekt) nie mają patrona, stąd propozycja, by w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadać mu - jak to ujął - "godne imię".

Działacze PiS podkreślają, że stadion jest wizytówką miasta. My, jako rada miejska mamy swoje kompetencje i możemy uchwałą nadać imię temu obiektowi - mówił radny miejski Jacek Chańko, w przeszłości znany piłkarz m.in. Jagiellonii. Podał przykład Krakowa, gdzie radni w 2008 roku nadali stadionowi, na którym mecze rozgrywa tamtejsza Wisła, imię Henryka Reymana. Reyman był piłkarzem, działaczem sportowym, żołnierzem.

Jak poinformował szef struktur PiS w mieście Artur Kosicki, propozycje na patrona stadionu w Białymstoku można składać do 14 października. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń ma być opublikowana lista tych propozycji. Można je składać listownie na adres stowarzyszenia kibiców Jagiellonii Białystok "Dzieci Białegostoku", ul. Jurowiecka 21 w Białymstoku z dopiskiem "patron dla stadionu" lub pocztą elektroniczną na e-mail patrondlastadionu@gmail.com.

Na propozycje będzie można głosować internetowo, a wybrany w ten sposób patron ma być zapisany w stosownej uchwale Rady Miasta Białystok. Pomysłodawcy liczą, że do zgłaszania propozycji włączą się sympatycy sportu z całego regionu, bo Jagiellonia, która na tym stadionie rozgrywa mecze, ma kibiców nie tylko w samym Białymstoku.

Sami działacze PiS proponują, by stadion miejski w Białymstoku nosił imię 42. Pułku Piechoty, ale podkreślają, że decyzja zależy od mieszkańców. 42. Pułk Piechoty stacjonował przed wojną w mieście; to jego żołnierze założyli w 1920 roku drużynę piłkarską, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia.