Dane zbierane są w okresie 1 października do 30 września przez firmę Retriever Sverige AB monitorującą szwedzkie media na zlecenie narodowej agencji prasowej TT.

Reklama

Ranking prowadzony jest od 2010 roku i do 2017 roku zdecydowanie wygrywał w nim napastnik Los Angeles Galaxy Zlatan Ibrahimovic, w sumie aż osiem razy. Teraz z liczbą publikacji wynoszącą "tylko" 13 670 spadł na trzecie miejsce, wyprzedzony jeszcze przez selekcjonera męskiej piłkarskiej reprezentacji Janne Anderssona, o którym napisano 15 062 razy.

Dziennik "Aftonbladet" zwracając uwagę na "dramatyczny spadek popularności" Ibrahimovica przypomniał dla porównania, że w badaniach za okres październik 2014 - wrzesień 2015 odnotowano aż 54 256 artykułów o nim, podczas gdy o bardzo popularnej szwedzkiej rodzinie królewskiej "zaledwie" 34 432.

"Widać że gwiazda Zlatana gaśnie. Już przed rokiem znalazł się na drugim miejscu za Anderssonem, a teraz przegrał sromotnie z Kallą i w ten sposób futbol z nartami" - skomentowała gazeta.

W tym roku, jak zwróciła uwagę TT, nie tylko po raz pierwszy na pierwszym miejscu znalazła się kobieta, lecz przełamana została męska dominacja rankingu i w grupie czołowych 20 nazwisk znalazło się 12 kobiet, w tym aż sześć piłkarek nożnych.