Nowe zasady kwalifikacji oznaczają, że nie będzie porównywania wyników drużyn z drugich miejsc. W eliminacjach MŚ 2018 było dziewięć grup, których zwycięzcy uzyskiwali bezpośredni awans, a osiem najlepszych zespołów z drugich lokat grało baraże - w czterech parach (mecz i rewanż).

Reklama

Tym razem grup będzie dziesięć. Ich zwycięzcy awansują bezpośrednio na mundial, a wszyscy ekipy z drugich miejsc wystąpią w barażach, w których dołączą do nich dwa zespoły z Ligi Narodów UEFA edycji 2020/21.

Następnie 12 zespołów zostanie podzielonych na trzy ścieżki, z półfinałem (bez rewanżu) i finałem (też bez rewanżu) w każdej z nich. Zwycięzcy tych ścieżek wywalczą awans na mistrzostwa świata 2022.

W maju FIFA nie zgodziła się na zwiększenie liczby uczestników mundialu w Katarze. Wcześniej pojawiały się sugestie, że być może wystąpi 48 reprezentacji.

Reklama

Mistrzostwa świata 2022 rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. Ubiegłoroczny mundial w Rosji wygrała Francja.

Już wcześniej FIFA zdecydowała, że 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026, które wspólnie zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.