W pięciu grupach rywalizować będzie po pięć drużyn, a w pozostałych pięciu - po sześć. Ich zwycięzcy awansują bezpośrednio do mundialu, który rozegrany zostanie od 21 listopada do 18 grudnia 2022.

Reklama

10 zespołów z drugich lokat w grupach plus dwa najlepsze z Ligi Narodów UEFA 2021, które nie wywalczą wcześniej kwalifikacji, w marcu 2022 utworzą trzy "ścieżki" barażowe, które wyłonią trzech kolejnych uczestników mistrzostw świata.

Termin losowania kwalifikacji katarskiego mundialu nie został jeszcze ustalony. Wiadomo, że poprzedzi je podział wszystkich reprezentacji na sześć koszyków na podstawie aktualnego rankingu FIFA.

UEFA poinformowała też, że w tym roku tzw. letnie okno transferowe będzie otwarte do 5 października.

5 października będzie ostatnim dniem, w którym zespoły uczestniczące w Lidze Mistrzów i Lidze Europy będą mogły zarejestrować zawodników na fazę grupową. Rozpocznie się ona, odpowiednio, 20/21 października i 22/29 października.

Kwalifikacje - poszczególne rundy będą mieć wyjątkowo format jednomeczowy - do Champions League mają się zakończyć 30 września, a do LE - dzień później. Rozpoczną się w sierpniu, jeszcze zanim dobiegnie końca opóźniona z powodu pandemii koronawirusa rywalizacja w sezonie 2019/20.