Dziennik Gazeta Prawana logo

Ronaldo pierwszym piłkarzem, który zarobił miliard dolarów

21 lipca 2020, 07:58
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Cristiano Ronaldo
<p>Cristiano Ronaldo</p>/shutterstock
Według magazynu "Forbes" Portugalczyk Cristiano Ronaldo jest pierwszym piłkarzem, który zarobił ponad 1 miliard dolarów (885 mln euro). Próg miliarda USD piłkarz Juventusu przekroczył dzięki kwocie 105,5 mln (93,1 mln euro) dolarów, jaką przed opodatkowaniem osiągnął w sezonie 2019.

Ronaldo minimalnie pokonał w 2019 swojego największego rywala Argentyńczyka Lionela Messiego, którego dochód wyniósł 104 mln (92,1 mln euro).

35-letni Ronaldo nie jest pierwszym sportowcem, który przekroczył próg 1 miliarda dolarów, będąc nadal aktywnym. Finansowo wyprzedzili go m.in. golfista Tiger Woods i bokser Floyd Mayweather, ale Portugalczyk jest pierwszym zawodnikiem, który osiągnął to w sporcie zespołowym.

Jego zarobki na boisku podczas 17-letniej kariery zawodowej przyniosła mu dotychczas 650 milionów dolarów (575,8 mln euro), które jednak wzrosną do 765 milionów dolarów (677,7 mln euro) do czasu wygaśnięcia jego obecnego kontraktu z włoskim zespołem w 2022 roku.

Reszta jego dochodów - jak ustalił "Forbes" - pochodzi z prywatnych kontraktów reklamowych. Od 2016 roku Ronaldo ma dożywotnią umowę z firmą Nike, która do tej pory wypłaciła mu 20 mln USD (17,7 mln euro). Portugalczyk reklamuje także szampony Clear, Herbalife i producenta farmaceutycznego Abbott.

Ma również swój własny znak towarowy - CR7 - który obejmuje markową bieliznę, linię butów, zapachy i odzież dżinsową. Szacuje się, że stanowi to jedną czwartą jego rocznych dochodów.

Jego popularność przynosi także spore zyski klubom. Juventus sprzedał 520 tysięcy koszulek z podobizną Ronaldo o wartości ponad 60 milionów dolarów (53,1 mln euro) w pierwszych dniach jego gry we włoskim klubie.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj