Już przed tym weekendem wiadomo było, że do najwyższej klasy rozgrywkowej bezpośrednio awansują Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Mielec - w sobotę Stal wygrała z Chojniczanką 4:1 i wyprzedziła dotychczasowego lidera, który uległ Chrobremu Głogów 0:1). Natomiast miejsca w turnieju barażowym pewne miały już Warta Poznań (w sobotę 1:2 ze Stomilem Olsztyn), Radomiak Radom (0:4 z Puszczą Niepołomice) i Miedź Legnica (1:1 z GKS Jastrzębie).

Reklama

Nieznany był czwarty uczestnik, którym mogły zostać: Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Chrobry Głogów, Puszcza Niepołomice lub GKS Tychy. Bruk-Bet, jako zespół zajmujący przed tą kolejką szóste miejsce, był w najlepszej sytuacji i miał wszystko w swoich rękach.

Niecieczanie z kłopotami, ale jednak wykorzystali tę uprzywilejowaną pozycję i wygrali z Odrą Opole 1:0 po golu Piotra Wlazły z rzutu karnego na ok. kwadrans przed zakończeniem spotkania.

Niepocieszony może być zatem Chrobry Głogów, który mimo zwycięstwa na wyjeździe z dotychczasowym liderem Podbeskidziem 1:0 zakończył rozgrywki na siódmej pozycji i do ekstraklasy awansować może najwcześniej w przyszłym sezonie. Także Puszcza (4:0 z Radomiakiem) i GKS Tychy (1:0 z GKS Bełchatów) wygrały swoje spotkania, ale nie poprawiły pozycji w tabeli.

W barażach Warta Poznań zmierzy się z Bruk-Betem, a Radomiak - z Miedzią Legnica. Z ekstraklasą pożegnały się w tym sezonie: ŁKS Łódź, Korona Kielce i Arka Gdynia.

W 1. lidze już wcześniej przesądzony był także los Wigier i Chojniczanki, które straciły szansę na utrzymanie. O to, aby nie podzielić ich losu, walczyło pięć innych drużyn, choć znajdująca się w tym gronie Odra Opole była praktycznie pewna pozostania w 1. lidze.

Tę niechcianą, 16. pozycję zajmowała Olimpia Grudziądz, a tuż przed nią sklasyfikowane były GKS Jastrzębie, GKS Bełchatów, Zagłębie Sosnowiec i zespół z Opola.

Wobec porażki Bełchatowa w Tychach Olimpia miała swoją szansę, ale musiała pokonać u siebie Sandecję. W Grudziądzu gole jednak nie padły.

GKS Bełchatów zostaje zatem na zapleczu ekstraklasy. W tym tygodniu otrzymał ostatecznie licencję na grę na tym poziomie w następnym sezonie, ale rozpocznie go z dwoma ujemnymi punktami.

Do 1. ligi z niższej dywizji dołączą na pewno Górnik Łęczna i Widzew Łódź, a także jeden zespół z czwórki: GKS Katowice, Bytovia Bytów, Resovia Rzeszów i Stal Rzeszów.