„Postanowiliśmy zmienić nazwę tego obiektu na stadion +Unico de la Plata Diego Armando Maradona+. Diego był wyjątkowy (Unico po hiszpańsku to wyjątkowy - PAP) i zasługuje na to, aby ten wyjątkowy stadion nosił jego imię” - powiedział gubernator Axel Kicillof w obecności prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza i wiceprezydent Cristiny Kirchner.

Reklama

Zmieniona zostanie również nazwa jednej z trybun na cześć zmarłego niedawno byłego trenera Argentyny Alejandro Sabellego, byłego piłkarza i szkoleniowca Estudiantes, który poprowadził Argentynę do finału mistrzostw świata w 2014 roku.

Stadion Unico de La Plata powstał w latach 90-tych z myślą o współdzieleniu go przez dwa rywalizujące ze sobą lokalne zespoły - Estudiantes i Gimnasia y Esgrima. Po inauguracji w 2003 roku był jednak wykorzystywany przez te zespoły tylko sporadycznie. Jeden z najnowocześniejszych obiektów w Argentynie będzie gospodarzem czterech meczów Copa America w lipcu przyszłego roku.

Przed śmiercią w wieku 60 lat z powodu zatrzymania krążenia Maradona prowadził zespół Gimnasia y Esgrima, który objął we wrześniu 2019 roku.

Inny stadion w Buenos Aires, obiekt klubu Boca Juniors, nosi już od 2004 roku imię słynnego numeru 10 argentyńskiej reprezentacji. To właśnie tu „Pibe de Oro” (złoty dzieciak) rozpoczął karierę w wieku 15 lat.

Na cześć argentyńskiej legendy przemianowano także stadion San Paolo w Neapolu, na którym Maradona zbudował swoją włoską legendę, przyczyniając się do rozkwitu lokalnego klubu Napoli w latach 1984-1991.

Burmistrz Neapolu zaproponował zmianę nazwy stadionu San Paolo zaledwie kilka godzin po wiadomości o śmierci Maradony, który stał się prawdziwym idolem tego miasta po zdobyciu wraz z klubem dwóch tytułów mistrza Włoch.