Plebiscyt, którego finałową galę pokazuje wiele krajów, jest organizowany od 2010 roku.

Reklama

"To trofeum też bardzo wiele dla mnie znaczy. Dziękuję kolegom z boiska, trenerom i mojej rodzinie, która była wobec mnie bardzo cierpliwa. Dziękuję także mojemu tacie, który patrzy na mnie z góry" - powiedział obecny w Dubaju Lewandowski, tuż po odebraniu statuetki.

"Marzenia się spełniają. Ja teraz marzę o pełnych stadionach. Mam nadzieję, że wkrótce ludzie wrócą na trybuny. Dziękuję wszystkim za oddanie na mnie głosów" - dodał.

Jego konkurentami byli ubiegłoroczny triumfator Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Juventusu Turyn i Argentyńczyk Lionel Messi z Barcelony.

"Jestem szczęśliwy i dumny, że mogę znaleźć się obok nich" - dodał polski napastnik.

32-letni piłkarz w poprzednim sezonie sięgnął z Bayernem po triumf w Lidze Mistrzów, niemieckiej ekstraklasie i Pucharze Niemiec, w każdych rozgrywkach będąc najlepszym strzelcem. W Bundeslidze zdobył 34 bramki, w LM - 15, zaś w Pucharze Niemiec sześć.

Reklama

W sezonie 2020/2021 też imponuje skutecznością. Po 13 kolejkach niemieckiej ekstraklasy ma 17 goli i jest na czele klasyfikacji strzelców. W Champions League zdobył na razie trzy bramki.

To kolejne z wielu wyróżnień, przyznanych Lewandowskiemu przez sportowy świat. 17 grudnia triumfował w prestiżowym plebiscycie na Piłkarza Roku FIFA, był najlepszy także w plebiscytach m.in. UEFA ("Piłkarz Sezonu"), magazynu "FourFourTwo" czy brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Polski piłkarz triumfował też w corocznej Ankiecie PAP na 10 najlepszych sportowców Europy mijających 12 miesięcy.

W tym roku, z powodu pandemii koronaworiusa, odwołano natomiast słynny plebiscyt "France Football". Nikt nie otrzymał więc "Złotej Piłki" za 2020 rok.

Podczas niedzielnej gali w Dubaju, odbywającej się w efektownej scenerii przed jednym z budynków, przyznano też wiele innych nagród. Tegoroczna edycja była o tyle szczególna, że wyróżniano również za całokształt w XXI wieku.

Nagrodę dla piłkarza dwudzestolecia tego wieku ("Player of the century") otrzymał Cristiano Ronaldo. Zwycięzcę kategorię ogłoszono na koniec, w kulminacyjnym punkcie gali.

Najlepszą drużyną 2020 roku został Bayern Monachium, w którego imieniu nagrodę odebrał Lewandowski.

"Bardzo ciężko pracowaliśmy na te sukcesy, w każdym pojedycznym meczu. Każda nagroda daje dużą satysfakcję i pieczętuje ten wspaniały rok. W przyszłym trudno będzie obronić tytuły na każdej możliwej płaszczyźnie, ale obiecuję, że nie zdejmiemy nogi z gazu. Dziękuję w imieniu prezydenta klubu" - powiedział polski napastnik.

Najlepszym klubem dwudziestolecia wybrano Real Madryt.

Szkoleniowcem roku został Hansi Flick z Bayernu, a trenerem dwudziestolecia - Hiszpan Josep Guardiola, obecnie w Manchesterze City, a w przeszłości w Barcelonie i Bayernie.

Za najlepszego agenta XXI wieku uznano Portugalczyka Jorge Mendesa, natomiast nagrody specjalne otrzymali obecni na gali - Hiszpanie Gerard Pique i Iker Casillas.