Chiński Związek Piłki Nożnej poinformował, że sezon ligowy zostanie wznowiony 15 lipca (wcześniejsze rozpoczęcie uniemożliwiła pandemia oraz związane z tym restrykcje) i potrwa do 12 sierpnia, po czym nastąpi przerwa aż do 1 grudnia.

Reklama

Ten czas ma pozwolić trenerowi reprezentacji Li Tie przygotować zespół do decydującej fazy eliminacji mistrzostw świata 2022.

Chiny w "grupie śmierci"

Chiny, zgodnie z niedawnym losowaniem w Kuala Lumpur, trafiły do teoretycznie mocnej grupy B, gdzie wystąpią również Japonia, Australia, Arabia Saudyjska oraz - jak piszą światowe media - "wschodzące gwiazdy Azji", czyli Oman i Wietnam.

Pierwszy mecz Chińczycy rozegrają 2 września z Australią.

Natomiast teoretycznie łatwiejszą grupę A tworzą: Iran, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Syria i Liban

Ciężkie eliminacje

Eliminacje w Azji są kilkustopniowe.

W pierwszym etapie - po preeliminacjach z udziałem najniżej notowanych zespołów - uczestniczyło 40 narodowych drużyn tworzących osiem grup po pięć ekip. Rywalizacja była kilka razy zakłócana przed pandemię koronawirusa, ale ostatecznie udało się ją w czerwcu dokończyć.

Do kolejnego etapu kwalifikacji przeszło 12 zespołów, tzn. zwycięzcy grup oraz cztery najlepsze z drugich pozycji. Utworzyły one dwie grupy po sześć ekip.

Z tego grona cztery najlepsze (po dwie z obu grup) awansują bezpośrednio do mistrzostw świata. Drużyny z trzecich miejsc stoczą między sobą bój o prawo gry w barażu interkontynentalnym.

Katar - jako gospodarz mundialu - ma zapewniony udział