Rok później Urugwaj organizował pierwsze mistrzostwa świata. Gran Parque Central był jednym z trzech stadionów turnieju i rozegrano na nim sześć meczów, ale żadnego z udziałem reprezentacji gospodarzy, którzy grali na wybudowanym z okazji mundialu Estadio Centenario i na nim świętowali zwycięstwo w finale nad Argentyną. Od tego czasu występują praktycznie wyłącznie na Centenario.

Reklama

Gran Parque Central jest starszy o 30 lat. Powstał w 1900 roku i szybko stał się siedzibą klubu Nacional, 48-krotnego mistrza Urugwaju. Odbyły się na nim dwa turnieje Copa America - w 1923 i 1924. Był trzykrotnie modernizowany, po raz ostatni w 2005 roku, i dziś może pomieścić 34 tys. widzów.

Właśnie na tym stadionie pierwszego gola w zawodowej karierze zdobył Luis Suarez - we wrześniu 2005 roku w meczu Nacional z brazylijskim Paysandu (5:0). Urugwajczyk miał wtedy 18 lat, a już w następnym sezonie występował w holenderskim Groeningen. Później stał się gwiazdą Ajaxu Amsterdam, Liverpoolu, Barcelony i Atletico Madryt.

Po dziewięciu kolejkach eliminacji MŚ w strefie Ameryki Południowej Urugwaj zajmuje trzecie miejsce z dorobkiem 15 punktów. O dwa mniej ma piąta w tabeli Kolumbia, więc spotkanie na Gran Parque Central będzie miało dużą wagę.

Na przyszłoroczny mundial w Katarze zakwalifikują się cztery najlepsze zespoły tej strefy. Piąta o awans powalczy w barażu interkontynentalnym.