Obie drużyny spotkały się 6 lutego w finale Pucharu Narodów Afryki w Kamerunie. Po rzutach karnych wygrali wtedy Senegalczycy.

Reklama

W piątek w stolicy Egiptu, podobnie jak w finale PNA, naprzeciw siebie stanęli dwaj słynni piłkarze Liverpoolu - Mohamed Salah i Sadio Mane. Jedyna bramka padła już w czwartej minucie po samobójczym trafieniu Saliou Cissa.

Senegal był rywalem Polski na poprzednim mundialu - w 2018 roku w Rosji. Zespół z Afryki pokonał wówczas biało-czerwonych 2:1.

Eliminacje w Afryce były trzystopniowe - w listopadzie zakończyła się rywalizacja w 10 pięciozespołowych grupach, których triumfatorzy przeszli do decydującej fazy i walczą o pięć przepustek do Kataru.

Reklama

W piątek zwycięstwa na wyjeździe odniosły drużyny z Maghrebu - Algieria wygrała z Kamerunem 1:0, natomiast Tunezja w takim samym stosunku z Mali. Ponadto Demokratyczna Republika Konga zremisowała z Marokiem 1:1, a Ghana z Nigerią 0:0. Wszystkie spotkania rewanżowe zostaną rozegrane 29 marca.

W tej części rywalizacji zabrakło m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, z wieloma znanymi piłkarzami z europejskich klubów. Jeden z teoretycznie najsilniejszych zespołów Afryki został wyprzedzony w fazie grupowej przez Kamerun.

Wyniki pierwszych meczów fazy play off eliminacji MŚ w Afryce:

Egipt - Senegal 1:0 (1:0)
Kamerun - Algieria 0:1 (0:1)
Ghana - Nigeria 0:0
DR Konga - Maroko 1:1 (1:0)
Mali - Tunezja 0:1 (0:1)