Dzień wcześniej firma posiadająca prawa do transmisji towarzyskich meczów reprezentacji Brazylii poinformowała CBF o odwołaniu meczu w Australii, ale nie podała żadnych wyjaśnień - powiedział na konferencji prasowej w Rio de Janeiro koordynator drużyny "Canarinhos" Juninho Paulista.

Reklama

Podjęto już kroki w celu znalezienia innego przeciwnika w tym terminie. Prawdopodobnie znajdziemy afrykańskiego rywala. Naszym życzeniem jest zagrać w Europie – dodał Juninho Paulista.

W przyszłym miesiącu pięciokrotni mistrzowie świata zmierzą się towarzysko z Koreą Południową (2 czerwca w Seulu) i Japonią (6 czerwca w Tokio). 11 czerwca jest przedostatnią wyznaczoną przez FIFA datą na międzynarodowe mecze towarzyskie przed mundialem w Katarze, który rozpocznie się 21 listopada.

Do spotkania reprezentacji Brazylii z Argentyną ma jednak dojść w miejscu i terminie, które pozostają do ustalenia, w związku z decyzją FIFA, która nakazała powtórzenie meczu eliminacji mistrzostw świata z udziałem tych drużyn, mimo że obie zapewniły już sobie udział w turnieju w Katarze.

Odbywające się 5 września 2021 roku spotkanie w Sao Paulo po kilku minutach od jego rozpoczęcia przerwali przedstawiciele brazylijskich służb medycznych, oskarżając czterech graczy gości o naruszenie krajowych przepisów sanitarnych. Okazało się, że Emiliano Buendia i Emiliano Martinez z Aston Villi oraz Giovanni Lo Celso i Cristian Romero z Tottenhamu Hotspur nie poddali się po przyjeździe do Brazylii 14-dniowej kwarantannie, wymaganej od osób przebywających w ciągu poprzednich dwóch tygodni z Wielkiej Brytanii.

Wszyscy czterej piłkarze zostali przez FIFA zawieszeni na dwa mecze za naruszenie protokołu FIFA. Ponadto brazylijska federacja miała zapłacić 550 tys. franków szwajcarskich kary za "naruszenie porządku i bezpieczeństwa", a strona argentyńska 250 tys. franków za "niewypełnienie swoich zobowiązań w zakresie porządku i bezpieczeństwa".

FIFA nakazała powtórzenie spotkania, a w poniedziałek potwierdziła to komisja odwoławcza, jednocześnie zmniejszając o połowę kary finansowe nałożone na obie federacje. Argentyna, grupowy rywal polskich piłkarzy w mundialu w Katarze, już wcześniej poinformowała, że nie zgadza się z decyzją o powtórzeniu meczu i zapowiedziała odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.