Nagrody indywidualne Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) wręczono w czwartkowy wieczór na gali w Stambule przy okazji losowania fazy grupowej nowej edycji Ligi Mistrzów.

Reklama

Benzema był głównym architektem już 14. w historii, co jest rekordem, triumfu w LM Realu, a także królem strzelców, który 10 z 15 goli uzyskał w fazie pucharowej. Podobnymi osiągnięciami 34-letni Francuz mógł się pochwalić w lidze hiszpańskiej, więc inny wybór UEFA musiałby zostać uznany za niespodziankę.

Z kolei statuetkę dla najlepszej piłkarki otrzymała 28-letnia Putellas - finalistka i najskuteczniejsza zawodniczka Champions League w sezonie 2021/22 z 11 golami. Do niej wyróżnienie UEFA trafiło drugi rok z rzędu.

Nagrodę dla najlepszej trenerki roku otrzymała Holenderka Sarina Wiegman, która poprowadziła kobiecą reprezentację Anglii do triumfu w mistrzostwach Europy. Za najlepszego szkoleniowca uznano Włocha Carlo Ancelottiego, który w maju po raz czwarty sięgnął po Puchar Europy (po raz drugi z "Królewskimi") i jest pod tym względem rekordzistą.

Reklama

Specjalne wyróżnienie prezydenta UEFA Słoweniec Aleksander Ceferin wręczył osobiście byłemu włoskiemu trenerowi Arrigo Sacchiemu, zdobywcy m.in. Pucharu Europy z AC Milan w 1989 i 1990 roku oraz srebrnego medalu mistrzostw świata z reprezentacją Włoch w 1994.