Napastnik Paris Saint-Germain został królem strzelców w zeszłorocznych mistrzostwach świata w Katarze, zdobywając osiem bramek. Na dorobek złożył się m.in. hat-trick w finale, w którym Francja przegrała po rzutach karnych z Argentyną.

Reklama

Diallo, wybrany w sobotę jako pełnoprawny następca Noela Le Graeta, obiecał, że zrobi wszystko, aby Mbappe, który również strzelił gola w finale MŚ 2018, kiedy Francja pokonała Chorwację 4:2, mógł wystąpić w paryskich igrzyskach.

Obecność kapitana reprezentacji Francji jest oczywiście ważną sprawą – powiedział Diallo francuskim mediom po swoim wyborze.

Mbappe chciał wystąpić na igrzyskach w Tokio

Mbappe miał nadzieję reprezentować Francję na igrzyskach w Tokio, ale jego plany zniweczył napięty kalendarz, który doprowadził do zablokowania jego występu przez PSG.

Piłkarz, który pochodzi z Paryża, stwierdził, że czuje się „przeznaczony do udziału w tym wielkim wydarzeniu w swoim mieście, w ojczyźnie, sto lat po ostatnich igrzyskach we Francji”.

Reklama

Mbappe przyznał, że kiedy renegocjował swój kontrakt z PSG w zeszłym roku, wymógł na klubie zgodę na grę w IO Paryż 2024.

Gdyby Mbappe, który w grudniu skończy 25 lat, został włączony do zespołu prowadzonego przez Sylvaina Ripolla, byłby jednym z trzech francuskich graczy w wieku powyżej 23 lat.

Napięty harmonogram

Podobny napięty harmonogram czeka go przy okazji mistrzostw Europy w Niemczech, które zakończą się 14 lipca. "Trójkolorowi" mają duże szanse na występ w finale, zaledwie 12 dni przed ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich.

Mam nadzieję, że marzenie się spełni. Istnieje rodzaj wyższego interesu kraju, który musi zwyciężyć. Cały świat będzie nas obserwował. Musimy wystawić naszą najlepszą drużynę, z kapitanem "The Blues" – powiedział Diallo.

Francja jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich na świecie, ale tylko dwa razy zdobyła medal olimpijski.

"Trójkolorowi" zajęli drugie miejsce w Paryżu w roku 1900, przegrywając w finale z Wielką Brytanią, ale zdobyli złoty medal w Los Angeles 1984, pokonując w decydującym meczu Brazylię 2:0.