Do Chorzowa wrócił po sześcioletniej przerwie Marek Szyndrowski (PGE GKS Bełchatów), jego kolegą w defensywie będzie Serb Żeljko Djokic (FK Javor Ivanjica). Z Ruchem pożegnał się bramkarz Krzysztof Pilarz (Korona Kielce), a w jego miejsce działacze Niebieskich ściągnęli znanego z występów w bytomskiej Polonii Słowaka Michala Peskovica (ostatnio Aris Saloniki). Linię pomocy zasilił doświadczony Marek Zieńczuk (Lechia Gdańsk).

Podopieczni trenera Waldemara Fornalika zimą przygotowywali się na zgrupowaniach w Bielsku Białej i tureckim Side. Rozegrali osiem sparingów, z których wygrali trzy. Do historii przejdzie zapewne mecz z Podbeskidziem Bielsko Biała zakończony po 65 minutach. Chorzowianie zeszli z boiska z uwagi na zbyt ostrą - ich zdaniem - grę rywala.

Poprzedni sezon Ruch zakończył na trzecim miejscu w tabeli ekstraklasy. Szkoleniowiec przestrzegał już latem, że ten wynik trudno będzie powtórzyć. Runda jesienna potwierdziła te obawy. Drużyna na półmetku rozgrywek plasuje się na 14. pozycji.

Wciąż nie jest pewne kiedy i jak przebiegnie modernizacja stadionu Ruchu. Klub stracił zimą sponsora strategicznego, którym był koncern energetyczny Tauron Polska Energia SA.

"Nasza umowa z Ruchem Chorzów zakończyła się 31 grudnia 2010 r. Strony wywiązały się z jej postanowień. Zdecydowaliśmy, że w rundzie wiosennej nie będziemy sponsorować futbolu" - wyjaśnił dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR Taurona Paweł Gniadek.

Władze notowanego na giełdzie klubu są zobowiązane do informowania inwestorów o sytuacji. W raporcie za ostatni kwartał ubiegłego roku zarząd zaznaczył, że na oszacowanie prognoz finansowych Ruchu wpływ ma sytuacja całej ekstraklasy, która nadal nie posiada sponsora tytularnego.

Wyniki sparingów: Ruch - Rozwój Katowice 2:0, Ruch - Podbeskidzie 2:2, Ruch - Piast Gliwice 0:0, Ruch - Dolcan Ząbki 1:0, Ruch - Wostok Oskemen (Kazachstan) 0:0, Ruch - Zbrojovka Brno (Czechy) 1:1, Ruch - FK Ventspils (Łotwa) 0:1, Ruch - Maszał Muborak (Uzbekistan) 3:0.