Rada nadzorcza jednogłośnie zdecydowała, byśmy formalnie wnioskowali do PZPN o zmniejszenie liczby spadkowiczów do dwóch od kolejnego sezonu. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie tak łatwo o trzy drużyny 1. ligi, które spełniałyby wymogi licencyjne w ekstraklasie, nie obniżałyby jej poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek - wyjaśnił prezes Marcin Animucki, cytowany w komunikacie.

Reklama

Dokonano również analizy formatu rozgrywek najwyższej dywizji piłkarskiej w Polsce. Zaopiniowano, iż ewentualne zwiększenie liczby uczestników do 18 nie byłoby optymalnym rozwiązaniem.

Zwiększenie do 18 liczby klubów występujących w ekstraklasie niesie ze sobą poważne zagrożenia związane z obniżeniem poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek, m.in. wynikające z niedostatecznej infrastruktury stadionowej. To z kolei może rzutować na spadek oglądalności, frekwencji, a także niższe przychody, które dodatkowo trzeba byłoby dzielić na większą liczbę zespołów - napisano w komunikacie.

Na spotkaniu przedstawicieli spółki i klubów przedyskutowano także sprawę przetargu na prawa medialne w sezonach od 2021/22 do 2024/25. Podpisanie umowy zaplanowano na 2020 rok.

Czeka nas wymagający proces, tym bardziej wobec zmian zachodzących na rynku mediów. Bazujemy jednak na doświadczonym zespole, który na swoim koncie ma już znaczące sukcesy w tym zakresie i wygenerował rekordowe kontrakty dla ligi – stwierdził Animucki.