W ciągu ostatniej doby przeprowadziliśmy szereg konsultacji ze Związkiem oraz z innymi ligami, które również podjęły decyzje o przełożeniu meczów. Zasięgnęliśmy także opinii organów administracji państwowej oraz władz sanitarnych - podkreślił prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Reklama

Ustalenie daty wznowienia rozgrywek nastąpi po zapoznaniu się z decyzjami UEFA. Na wtorek zaplanowana jest wideokonferencja 55 narodowych europejskich federacji piłkarskich, podczas której zostanie omówiona aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Według "L'Equipe", a także anonimowego źródła agencji AP, UEFA jest bliska podjęcia decyzji o przełożeniu zbliżających się mistrzostw Europy. Dałoby to czas na dokończenie rozgrywek ligowych i w europejskich pucharach. UEFA musiałaby jednak zawrzeć porozumienie ze światową federacja FIFA, która na przyszły rok zaplanowała klubowe mistrzostwa świata w nowym formacie.

W zależności od ustaleń będziemy działać na bieżąco w ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i klubami - dodał Animucki.

Po 26 kolejkach liderem jest Legia Warszawa, która o osiem punktów wyprzedza obrońcę tytułu Piasta Gliwice.

PZPN poinformował natomiast, że nie odbędą się zaplanowane na najbliższy weekend mecze 23. kolejki pierwszej i drugiej ligi.

Polski Związek Piłki Nożnej podkreśla, iż zdrowie zawodników i wszystkich uczestników rozgrywek zawsze było i jest dla PZPN najwyższą wartością - napisano w oświadczeniu.

Pandemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 126 tys. przypadków zakażenia i ok. 4,9 tys. zgonów zarażonych wirusem. W Polsce odnotowano 64 przypadki choroby, w tym jeden śmiertelny.