"Plan wznowienia rozgrywek Totolotek Pucharu Polski, Fortuna 1 ligi i 2 ligi, przygotowany przez Zespół Medyczny PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 zgodnie z poniżej zaprezentowanym harmonogramem: 5 maja - Stal Mielec i Miedź Legnica, 7 maja - pozostałe kluby I ligi, a 8 maja - wszystkie kluby II ligi" - poinformował w środę PZPN.

Reklama

Jak dodano, zgodnie z planem przeprowadzono już testy w Stali i Miedzi. Przypomniano, że w sytuacji, w której wynik badań na obecność przeciwciał nie jest ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli.

"W tym przypadku wybrane osoby z obu klubów zostały skierowane do dalszej diagnostyki. Kluby wyniki tych badań poznają w czwartek" - dodano.

Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań wymazowych, drużyny - podobnie jak w przypadku najwyższej klasy - prowadzą treningi indywidualne.

W czwartek zostaną przeprowadzone badania w pozostałych klubach pierwszej ligi, a dzień później - we wszystkich z drugiej.

"Po analizie wyników badań przez Zespół Medyczny PZPN zapadną decyzje o możliwości prowadzenia zajęć grupowych" - dodano w komunikacie piłkarskiej federacji.

Dotychczas w pierwszej i drugiej lidze rozegrano po 22 z 34 kolejek. Na zapleczu ekstraklasy prowadzą z dorobkiem 43 punktów Podbeskidzie Bielsko-Biała i Warta Poznań, natomiast w drugiej lidze (trzeci poziom rozgrywek) liderem jest Widzew Łódź (47 pkt), który wyprzedza o pięć punktów Górnika Łęczna.

Po testach na obecność koronawirusa są już piłkarze PKO BP Ekstraklasy. Jak informował w środę PZPN, dotychczas 14 z 16 klubów piłkarskiej ekstraklasy otrzymało zgodę na prowadzenie treningów grupowych.

W pozostałych (chodzi o Lechię Gdańska i Koronę Kielce, których nie ma w wykazie) trwa dalsza diagnostyka osób skierowanych na badanie wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 i do czasu potwierdzenia przez Komisję Medyczną PZPN możliwości rozpoczęcia treningów grupowych, kluby te prowadzą treningi indywidualne.

Harmonogram zakłada wznowienie rozgrywek ekstraklasy 29 maja i zakończenie 18-19 lipca.