Od sezonu 2021/22 w rozgrywkach uczestniczyć będzie już 18 zespołów. W związku z tym po zakończeniu najbliższej edycji spadnie tylko jeden, a z pierwszej ligi awansują trzy.

Reklama

Z uwagi na krótszy niż zwykle sezon, na co wpływ miało przedłużenie rozgrywek 2019/20 z powodu pandemii koronawirusa, odbędzie się tylko 30, a nie - jak dotychczas - 37 kolejek. Nie będzie fazy finałowej, z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową.

Zgodnie z decyzją zarządu PZPN drużyny mogą dokonywać pięciu zmian. Jednak w trakcie nie więcej niż trzech przerw w grze oraz w przerwie między pierwszą i drugą połową.

Krótka letnia przerwa stała pod znakiem powrotu do kraju znanych piłkarzy, m.in. Artura Boruca, Bartosza Kapustki (obaj wzmocnili Legię Warszawa), Waldemara Soboty (Śląsk Wrocław), Michała Kucharczyka (Pogoń Szczecin) czy Jakuba Świerczoka (Piast Gliwice).

Polską ligę opuścili natomiast trzej najskuteczniejsi piłkarze minionego sezonu - Duńczyk Christian Gytkjaer (24 gole) oraz Hiszpanie Jorge Felix i Igor Angulo (po 16).

Na piątek zaplanowano tylko jedno spotkanie inauguracyjnej kolejki. O godz. 18 KGHM Zagłębie Lubin, już bez sprzedanego do VfL Wolfsburg 18-letniego napastnika Bartosza Białka, podejmie wicemistrza Polski - Lecha Poznań.

Dzień później broniąca tytułu Legia Warszawa, która ma za sobą zwycięski mecz 1. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów z Linfield FC 1:0, zagra w Bełchatowie z występującym tam w roli gospodarza Rakowem Częstochowa.

Cracovia - triumfator Pucharu Polski - rozpocznie sezon z pięcioma ujemnymi punktami; to kara za czyny korupcyjne w sezonie 2003/04.

Na razie nie wiadomo, czy runda jesienna będzie przebiegać tak sprawnie, jak końcówka poprzednich rozgrywek. O przypadkach COVID-19 informowano już w Pogoni, Wiśle Płock, Lechii Gdańsk, Śląsku czy Legii, która nie rozegrała spotkania o Superpuchar z Cracovią.

Beniaminkami w tym sezonie są Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec oraz Warta Poznań. Te dwa ostatnie kluby mają w dorobku po dwa tytuły mistrza kraju, ale na najwyższym szczeblu zagrają po trwającej niemal ćwierć wieku przerwie.